16 czerwca 2009 roku w ramach programu „Odnaleźć siebie" odbędą się warsztaty edukacyjne dla pacjentów z chorobami psychicznymi oraz ich rodzin. „Najlepsze rezultaty w leczeniu chorych psychicznie daje pełna współpraca z lekarzem, wiedza na temat choroby oraz właściwa postawa pacjenta wobec choroby", mówi prof. dr hab. Joanna Meder, ekspert programu „Odnaleźć siebie" - organizator naukowy warsztatów. Celem spotkania z chorymi i ich rodzinami jest edukacja na temat skutecznego leczenia schizofrenii i depresji. Podjęta zostanie również tematyka wykluczenia społecznego osób chorych psychicznie oraz rola współpracy pacjenta w leczeniu.
16 czerwca w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie odbędą się bezpłatne warsztaty edukacyjne dla pacjentów z chorobami psychicznymi oraz ich rodzin. Warsztaty będą częścią programu „Odnaleźć siebie".
Schizofrenia dotyka 1% społeczeństwa. Postawa wobec choroby ma duże znaczenie dla powodzenia terapii. Osoba chora powinna podjąć leczenie, współpracować z lekarzami oraz terapeutami.
W naszej diecie coraz więcej miejsca zajmują wysoko przetworzone produkty oraz coraz więcej tzw. gotowych posiłków. Powoduje to zakłócenie naturalnej równowagi składników odżywczych w naszych organizmach, a to z kolei może prowadzić do większej podatności na depresje, problemów z pamięcią i innych zaburzeń natury psychicznej.
Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że Polacy niechętnie udają się po pomoc do lekarza psychiatrii. Przed wizytą u specjalisty powstrzymuje ich wstyd i lęk przed opinią otoczenia. Program „Odnaleźć siebie” pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zmianę niekorzystnego status quo i zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii.
Zaangażowanie chorego pozytywnie wpływa na wyniki osiągane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Najlepsze rezultaty uzyskuje się, gdy pacjent aktywnie uczestniczy w terapii. Dodatkowe korzyści przynosi wsparcie ze strony bliskich, które pomaga zarówno w podjęciu decyzji o zasięgnięciu porady specjalisty, jak i w dalszym leczeniu.
W krajach unijnych liczba osób potrzebujących pomocy psychiatrycznej sięga 50 mln, tj. około 11% ludności. W naszym społeczeństwie dominuje przekonanie, że choroby psychiczne przynoszą wstyd chorującym oraz ich najbliższym i w związku z tym zazwyczaj są ukrywane przed innymi ludźmi.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że niemal co trzeci Polak (29%) twierdzi, że spośród chorób wzbudzających największy lęk, najbardziej obawia się chorób psychicznych. 31% respondentów przyznaje, że czasem martwi się o swoje zdrowie psychiczne.
Według specjalistów polski system ochrony zdrowia psychicznego w Polsce jest niedoinwestowany, słabo dostępny i nie odpowiada współczesnym standardom i potrzebom społecznym. Ponadto brakuje lekarzy specjalistów, a pacjenci mają ograniczony dostęp do nowoczesnych leków - informuje "Życie Warszawy".
W ramach dochodów tegorocznego Dnia Solidarności Z Osobami Chorującymi Psychicznie odbędzie się wiele wydarzeń artystycznych, będzie też szansa na porozmawianie ze specjalistami.