Amerykański psychiatra, Leon Eisenberg, nazywany „naukowym ojcem ADHD" przyznał w swoim ostatnim wywiadzie, że „ADHD jest najlepszym przykładem fikcyjnej choroby".
Choroby psychiczne odznaczają się pewnymi cyklami rozwoju związanym z porami roku. Są powszechniejsze i intensywniejsze zimą, „odpuszczają' zaś wiosną, wynika z badań przeprowadzonych dzięki Google.
Większość badanych Polaków deklaruje pozytywne nastawienie do osób chorych psychicznie, jednocześnie obserwowany jest spadek życzliwości zarówno w nastawieniu samych ankietowanych, jak i ich środowiska - wynika z badania CBOS. Mimo przekonania o uleczalności chorób psychicznych, osoby, które kiedyś leczyły się psychiatrycznie, wciąż bywają wykluczane z pełnienia wielu ról społecznych. Ankietowani w największym stopniu sprzeciwiają się pełnieniu przez byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych funkcji związanych z opieką nad dziećmi (opiekun, nauczyciel), leczeniem oraz sprawowaniem władzy.
Pomimo przełomów w terapii zaburzeń psychicznych, nadal istnieje wiele barier, które często powstrzymują chorych od szukania profesjonalnej pomocy lub utrudniają trzymanie się programu leczenia.
Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli, że na podstawie prostych testów ruchu wodzenia gałek ocznych można wykryć zaburzenia, które pozwalają na odróżnienie przypadków schizofrenii od osób zdrowych z grupy kontrolnej z ponad 98% dokładnością. Model został zaprezentowany w czasopiśmie Biological Psychiatry.
Z badań EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) zrealizowanych na próbie 10 000 respondentów w wieku 18-64 lat wynika, że co czwarty Polak w wieku produkcyjnym doświadczał w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Aż 12% Polaków doświadczyło zaburzeń związanych z alkoholem, ich liczbę można szacować na 3 mln., z czego uzależnieni stanowią ponad 600 tysięcy. Blisko 10% mieszkańców Polski (2,5 mln. ludzi), cierpiało na zaburzenia nerwicowe, w tym fobie specyficzne, a prawie milion Polaków cierpiało na zaburzenia afektywne (depresja, dystymia, mania).
Ludzie wykonujący kreatywne zawody częściej są leczeni na choroby psychiczne niż ogólna populacja. To szczególne połączenie odkryto pomiędzy pisarstwem a schizofrenią.
Osoby, które korzystają z portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Klub Senior Cafe, rzadziej cierpią na depresję.
Każdy, kto kiedykolwiek doświadczał przewlekłego stresu wie, że trudno wówczas kontrolować emocje i zaburzona zostaje zdolność do jasnego myślenia. Nowe badania odkrywają neuronowy mechanizm, który bezpośrednio wiąże powtarzający się stres z zaburzeniami pamięci.
Bakopa drobnolistna (Bacopa monnieri), w medycynie ajurwedyjskiej nazywana brahmi, jest powszechnie stosowana w Indiach, zwłaszcza dla poprawy pamięci czy łagodzeniu objawów padaczki. Bakopę tradycyjnie stosuje się też w leczeniu astmy, chrypy, i zaburzeń psychicznych.
Wysiłki zmierzające do zgubienia nadmiaru kilogramów mogą okazać się bezskuteczne, jeśli zażywa się jednocześnie określone leki. Zarówno powszechnie dostępne farmaceutyki bez recepty, jak i te przepisywane przez lekarzy mogą sprawić kłopoty z nadwagą.
Europejczycy zmagają się z chorobami psychicznymi i neurologicznymi. Niemal 165 milionów ludzi, czyli 38% populacji, co roku doświadcza zaburzeń psychicznych takich jak depresja, niepokój, bezsenność lub demencja.
W teorii nic, co ludzkie nie powinno być nam obce. Zdawać by się mogło, że w XXI w. tabu dotyczące wielu tematów zostało zniesione. Tymczasem sprawy, o których wstydzimy się mówić ciągle istnieją; co więcej - zmieniają się cyklicznie co kilkanaście - kilkadziesiąt lat. Co ciekawe, walka z niektórymi chorobami niegdyś objętymi tabu dzisiaj staje się przedmiotem wielu edukacyjnych akcji społecznych.
Zmiany klimatu mogą mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie, ale jak dotąd to ważne zagadnienie było przedmiotem tylko nielicznych badań - jak piszą Lisa Page i Louise Howard z Instytutu Psychiatrii przy Kings College London w Wielkiej Brytanii.
Z wyników badań opublikowanych w American Journal of Human Genetics dowiadujemy się, że naukowcy zidentyfikowali gen, który najprawdopodobniej ma znaczny wpływ na pojawienie się chorób psychicznych.