Spędzenie nawet krótkiego czasu na łonie natury - wystarczy już 10 minut - może przynieść krótkotrwałe korzyści ludziom z chorobami psychicznymi.
Jeśli zarówno rodzice, jak i dziadkowie cierpieli na ciężkie zaburzenie depresyjne (major depressive disorder, MDD) wiązało się z większym ryzykiem wystąpienia tej choroby u wnuków.
Witamina B6 jest ważna dla metabolizmu mózgu. Niski jej poziom wiąże się z zaburzeniami pamięci i zdolności uczenia się, nastrojem depresyjnym, a nawet depresją. U osób starszych niedobór witaminy B6 ma związek z utratą pamięci i demencją.
Zaburzenia neurologiczne, takie jak uzależnienia, depresja i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, dotykają miliony ludzi na całym świecie i często charakteryzują się złożonymi patologiami obejmującymi wiele obszarów i obwodów mózgu. Problemy te są niezwykle trudne w leczeniu ze względu na skomplikowany i słabo poznany charakter funkcji mózgu oraz wyzwanie, jakim jest leczenie głębokich struktur mózgu bez inwazyjnych procedur.
Obszerne badanie obejmujące kilkaset hrabstw w USA, które zamieszkuje ponad 300 milionów mieszkańców, pokazało, że zanieczyszczenie powietrza jest powiązane ze stresem i depresją, co naraża osoby poniżej 65 roku życia na zwiększone ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia.
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii odkryli kolejny powód, dla którego warto zwracać większą uwagę na zdrowie psychiczne: jest ono ściśle powiązane ze zmianami poziomu ciśnienia krwi i tętna.
Osoby z poważnymi chorobami psychicznymi prawie dwukrotnie częściej zmagają się z wielochorobowością fizyczną.
Powtarzający sen krótszy niż pięć godzin na dobę może zwiększać ryzyko wystąpienia objawów depresyjnych.
Nowe narzędzie ewaluacyjne powoli diagnozować skrajną formę izolacji społecznej zwaną hikikomori.
Odpowiedni sen jest kluczowy dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i odwrotnie - stwierdzono, że zdrowy tryb życia poprawia jakość odpoczynku. Dzieje się tak przynajmniej w przypadku kobiet.
Jak myślisz o sobie na koniec kiepskiego dnia? Odpowiedź może wskazywać nie tylko na to, jak ukształtowała się twoja samoocena, ale także na to, w jaki sposób się odnawia, mówią japońscy psycholodzy.
Osoby z zaburzeniami psychotycznymi, takimi jak schizofrenia, są 2,5 razy bardziej narażone na rozwój demencji niż ludzie wolni od takich dolegliwości.
Na Uniwersytetu Południowej Australii odkryto kolejny powód, dla którego wszyscy powinniśmy zwracać większą uwagę na zdrowie psychiczne: jest ono ściśle powiązane ze zmianami ciśnienia krwi i tętna.
Osoby zaszczepione przeciwko SARS-CoV-2 z historią pewnych schorzeń psychicznych mają zwiększone ryzyko COVID-19.
Wśród pacjentów z przewlekłymi, niezakaźnymi chorobami ryzyko wcześniejszego zgonu jest ponad dwukrotnie wyższe, jeśli dodatkowo zmagają się ze współistniejącą chorobą psychiczną, podają eksperci z University of Oxford.