Jeśli jednym z noworocznych postanowień jest regularnie podejmowana aktywność fizyczna, nie można było wybrać lepiej, zapewniają eksperci ds. zdrowia. Problem polega „tylko" na wdrożeniu pomysłu w życie, które - jak wielu narzeka - zbyt szybko się toczy. Oto kilka pomysłów.
Naczelna Rada Aptekarska podjęła decyzję o rozpoczęciu protestu, polegającego na codziennym zamykaniu placówek na godzinę. Decyzja została podjęta po uchwaleniu przez Sejm ustawy nie uwzgędniającej wszystkich postulatów środowiska farmaceutycznego.
Naczelna Rada Aptekarska rekomenduje farmaceutom nierealizowanie nieprawidłowo wystawionych recet - także tych z pieczątką "Refundacja do decyzji NFZ". Decyzja ta została podjęta w proteście podjętym w związku z brakiem gwarancji bezpieczeństwa dla aptekarzy takich, jakie wywalczyli lekarze.
Rząd przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej, w której dokonano istotnych zmian. Najważniejszą jest możliwość objęcia (na podstawie decyzji podejmowanej przez ministra zdrowia) refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub podawania innego niż to określono w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o zapewnienie możliwości objęcia refundacją leków przepisywanych ze względu na ich zastosowanie kliniczne, a nie tylko ze względu na zakres rejestracji.
Ministerstwo Zdrowia przypomina pacjentom o ich prawach. W specjalnie stworzonym serwisie poświęconym refundacji znajdują się rady jak postępować i czeo domagać się zarówno u lekarza jak i w aptece.
Hałas uliczny ma negatywny wpływ na jakość snu i czyni nas wolniejszymi oraz ospałymi następnego ranka.
Zespołowi naukowców udało się umieścić czujniki bezpośrednio w tkaninach, aby stworzyć ubrania nie tylko komfortowe i praktyczne, ale również inteligentne. Czujniki pomogą lekarzom monitorować stan swoich pacjentów. Projekt Healthwear (Zdalne monitorowanie zdrowia za pomocą nadającego się do noszenia, nieinwazyjnego systemu mobilnego) ma na celu opracowanie usługi, która zapewni nieprzerwany i wszechobecny monitoring stanu zdrowia pacjenta w trakcie rehabilitacji.
Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy ci, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. W/w służby proponują, abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numery służąca w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osobami poszkodowanej.
W Polsce żyje ok. 400 tysięcy ludzi chorych na padaczkę. Co roku zapada na nią 40-70 osób na każde 100 tysięcy. W 6 przypadkach na 10 nie znamy przyczyny choroby. Na padaczkę może zachorować każdy i w każdym wieku.
W 2011 roku ma wejść w życie ustawa o pomocy osobom starszym i niesamodzielnym przygotowywana przez Platformę Obywatelską. Według jej założeń wprowadzone zostanie powszechne ubezpieczenie od niedołęstwa, a zniknie wypłacany osobom po 75. roku życia dodatek pielęgnacyjny - pisze „Polska".
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego opracowały projekt zmian w ustawie refundacyjnej. Jeśli zostałaby ona wprowadzona, pacjenci zapłaciliby rocznie za leki refundowane o 340 mln zł mniej.
Firma ubezpieczeniowa 4 Life Direct wprowadziła na rynek ubezpieczenie dla osób, które - z racji swojego wieku - nie są atrakcyjnym klientem dla większości ubezpieczycieli.
Jak wynika z raportu naukowców Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Polacy nie słuchają lekarzy. Czterdzieści procent z nas nie stosuje się do ich zaleceń, nie przyjmuje zapisanych leków i przerywa terapię, gdy tylko poczuje się trochę lepiej - informuje dziennik Polska.
Na niechlujnie i błędnie wypisane recepty narzekają już wszyscy: i pacjenci, i farmaceuci. Jeśli recepta jest źle wypisana, pacjent nie może wykupić leku, a apteka ma problemy z uzyskaniem pieniędzy z NFZ. Lekarze bronią się, że mają za mało czasu na dokładne wypisywanie dokumentacji, a Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie recept lekarskich - informuje Gazeta Prawna.
Jak wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego w ramach programu „Zentiva - zmieniamy przyzwyczajenia" 31% Polaków nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, lub bagatelizuje konsekwencje, jakie niesie ze sobą długotrwałe, niekontrolowane przyjmowanie leków.