Głównym celem przeprowadzonego w 2004 roku przez Główny Urząd Statystyczny badania ankietowego było określenie sytuacji zdrowotnej Polaków, a także odkrycie uwarunkowań, jakie mają wpływ na zdrowie społeczeństwa. Jak zaobserwowano, w ciągu ostatnich 8 lat subiektywna ocena Polaków dotycząca własnego stanu zdrowia uległa znacznej poprawie. Niestety, nie dotyczy to osób powyżej 60-roku życia, wśród których ponad połowa cierpi na przewlekłe choroby, a zbyt mała liczba osób starszych poddaje się niezbędnym badaniom lekarskim (na przykład umożliwiającym wczesne wykrycie nowotworów).
Co piąta złotówka wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia na leki. Ich koszty rosną z roku na rok. Jeszcze pięć lat temu wydano na ten cel 5,1 mld zł. W ubiegłym roku - ponad 6,3 mld zł.
W Waszyngtonie opublikowano raport na temat amerykańskich seniorów – są oni coraz zdrowsi, bogatsi i aktywniejsi. W Ameryce jest 72 miliony osób powyżej 65 roku życia (ok.12 proc. społeczeństwa). W ciągu najbliższych 25 lat liczba osób w tym wieku podwoi się. Co piąty Amerykanin będzie powyżej 65 roku życia. Dlatego właśnie zbadaniem tej grupy osób zajął się Krajowy Instytut zajmujący się sprawami starzenia się oraz biuro statystyczne w USA.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem