Substancje zanieczyszczające powietrze, np. tlenek węgla, mogą być bezwonne i bez smaku - ale opary z nich złożone sprawiają, że ludzie je wdychający czują się nieszczęśliwsi w porównaniu do osób mieszkających w okolicy o świeższym powietrzu.
14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) – ciężkiej, zapalnej choroby układu oddechowego, która prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach. POChP często współistnieje z innymi chorobami takimi jak choroby serca, osteoporoza czy depresja, co może mieć istotny wpływ na rokowanie.
Wysiłek fizyczny okazuje się być niemal magicznym lekarstwem. Jego efektywność obejmuje różnorodne choroby - zapobiega chorobom serca i płuc, utrzymuje kości w dobrym zdrowiu, zaś nowe badania wskazują również, że może pomóc zapobiec śmierci z powodu raka jelita grubego.
Włoscy uczeni deklarują, że odkryli eliksir życia. Ma go stanowić "koktajl" aminokwasów, który przedłużył życie myszy o 12%. Naukowcy wierzą, że „specyfik" może przynieść korzyści ludziom, szczególnie starszym i chorym.
Na Islandii wybuchł wulkan Eyjafjallajökull. Pył, który dostał się do atmosfery w wyniku tej erupcji, zatrzymał ruch samolotowy w wielu krajach europejskich. Eksperci WHO ostrzegają jednak, że może mieć również konsekwencje dla zdrowia ludzi.
Nowy Rok to czas, kiedy stawiamy przed sobą nowe cele. Zadbaj o swoje zdrowie i do listy noworocznych postanowień dodaj wykonanie badania spirometrycznego.
Aż do połowy XIX wieku leczenie pijawkami stosowane było głównie przez tzw. znachorów. Medycyna konwencjonalna wzbraniała się przed uznaniem tej metody za skuteczną, jednak badania wykazały efektywność stosowania pijawek w terapii wielu chorób. Dziś hirudoterapia „wraca do łask".
Ludzie po pięćdziesiątym roku życia, który podejmują choćby umiarkowaną aktywność fizyczną, żyją dłużej i rzadziej zapadają na choroby serca, wynika z badania przeprowadzonego na grupie kobiet i mężczyzn mających powyżej czterdzieści lat.
Rozedma to jeden z objawów Przewlekłej Obturacyjnej choroby Płuc ( POChP). Głównym symptomem rozedmy są duszności pojawiające się podczas wysiłku fizycznego. Jak wynika z badań, których rezultaty zaprezentowano na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Płucnego w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie chorej części płuca. Zdaniem specjalistów dalej to lepsze efekty niż rehabilitacja.
Rozpoczynający się za ilka dni marzec jest miesiącem, w którym stajemy się szczególnie podatni na infekcje górnych dróg oddechowych. Obserwowane w tym roku anomalie pogodowe i częste zmiany temperatur dodatkowo sprzyjają rozwojowi infekcji. Zima i wczesna wiosna jest to czas występowania drugiej, po jesiennej, fali wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębień), często niesłusznie traktowanych jako "epidemia" grypy - mówi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu "Głęboki Oddech". Bakterie i wirusy przenikając przez błonę śluzową, atakują w pierwszej kolejności nos, gardło i krtań.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem