Zmaga się z nią jeden na dziesięciu Polaków, a na świecie dotyczy aż 300 milionów osób. Astma. Podczas, gdy udaje im się pokonać objawy takie jak duszność, męczący kaszel i świszczący oddech, mogą stać się ofiarami innej choroby – próchnicy.
"Powinniśmy zdecydowanie dążyć do poprawy jakości powietrza. Wraz ze spadkiem ilości zanieczyszczeń, zdrowotność i jakość życia będą się poprawiać. Nie stać nas na oddychanie zanieczyszczeniami" – mówi dr hab. nauk technicznych Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej, specjalizujący się w ochronie środowiska, zarządzaniu ochroną środowiska, ekonomice w ochronie środowiska oraz w ocenie oddziaływania na środowisko. Prof. Artur Badyda jest także współautorem publikacji "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie".
Pogoda ma znaczny wpływ na nasze samopoczucie i może także zwiększać lub osłabiać objawy określonych chorób. Temperatura, ciśnienie i inne składniki aury nierzadko „odczuwamy w kościach". Sprawdź, jak warunki pogodowe przekładają się na problemy zdrowotne.
Astma oskrzelowa jest przewlekłą, zapalną chorobą dróg oddechowych, najczęściej o podłożu alergicznym. Niestety, podobnie jak w przypadku alergii, liczba chorych na astmę rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) astma to problem ponad 235 mln osób na całym świecie.
Palenie papierosów zabija sześć milionów ludzi rocznie i prowadzi do chorób, które stanowią potężne obciążenie finanasowe systemów opieki na całym świecie. WHO uważa, że rozwiazaniem tego problemu może być podniesienie cen wyrobów tytoniowych.
86 proc. przedwczesnych zgonów w Europie jest spowodowanych przez choroby środowiskowe, do których należą między innymi choroby płuc. Jednocześnie schorzenia układu oddechowego są trzecią przyczyną śmierci w Europie. W przypadku raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy samoistnego włóknienia płuc wiek jest jednym z głównych, oprócz palenia tytoniu, czynników ryzyka zachorowalności.
Duszności, brak tchu, ucisk w klatce piersiowej, a także przewlekły lęk i zaburzenia snu – tak wygląda rzeczywistość około 1500 Polaków, którzy codziennie zmagają się z astmą ciężką. Najcięższa postać astmy to poważne powikłania utrudniające normalne funkcjonowanie i najgorsze rokowania. Zdiagnozowanie tej choroby równa się najczęściej z koniecznością przewartościowania swojego życia i ograniczeniem aktywności życiowej.
86 proc. przedwczesnych zgonów w Europie jest spowodowanych przez choroby środowiskowe, do których należą m.in. choroby płuc. To właśnie z powodu czterech ciężkich schorzeń tego organu: raka płuca, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy i samoistnego włóknienia płuc (IPF), co roku umiera około 37 tysięcy Polaków. Najgorsze rokowania mają pacjenci chorujący na samoistne włóknienie płuc. Tylko połowa osób z tą mało znaną chorobą przeżywa więcej niż 3 lata od momentu postawienia diagnozy.
Otyłość to obecnie już nie tylko kwestia estetyki. Nazywana „epidemią XXI wieku” coraz częściej wskazywana jest jako przyczyna wielu poważnych chorób. Jak potwierdzają badania przeprowadzone przez dr Niki Ubags z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maastricht otyłość może wywoływać zmiany w komórkach oraz w gospodarce hormonalnej organizmu, zwiększając prawdopodobieństwo występowania poważnych infekcji dróg oddechowych.
Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby. Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z powodu tego schorzenia rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Niestety świadomość społeczeństwa na temat tej podstępnej choroby jest nadal bardzo niska.
Niedoinformowanie społeczne w zakresie POChP i poczucie wyobcowania to codzienność chorych. Mimo iż 99 proc. z nich deklaruje, że przyjmuje swoje leki, niemal taki sam odsetek wskazuje na duszność wysiłkową jako najbardziej dokuczliwy objaw POChP. Powodem może być brak w Polsce innowacyjnych, prostych w użyciu leków. Pełne spektrum problematyki podejmuje raport „Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Rzeczywistość chorych w Polsce” przygotowany przez agencję badawczą PBS.
Elektroniczne papierosy wymyślono, by łatwiej było rzucić nałóg palenia standardowych papierosów, który wiąże się z różnymi chorobami, w tym rakiem płuc. Tymczasem okazuje się, że te elektroniczne produkty także mogą sprzyjać problemom z płucami.
Z okazji Światowego Dnia POChP, w tym roku przebiegającego pod hasłem „Nie jest za późno”, Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zaprasza pacjentów do skorzystania z bezpłatnych zabiegów spirometrycznych oraz do uczestnictwa w warsztatach efektywnego „zarządzania chorobą”. Oba wydarzenia odbędą się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.
Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP) obchodzony jest w tym roku 18 listopada. Celem organizowanej od 2002 r. akcji jest uświadomienie zagrożenia, jakie stanowi POChP oraz propagowanie wiedzy o metodach zapobiegania i terapii choroby.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) dotyka około 210 mln ludzi na świecie – wynika z ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W krajach uboższych, gdzie POChP jest powszechnie występującym problemem ze względu na rozpowszechnienie palenia papierosów i narażenie na oddychanie skażonym powietrzem, nie prowadzi się badań, które pozwoliłyby oszacować realną skalę zagrożenia. Według badań Eurostatu, przewlekłe choroby układu oddechowego stanowią obecnie trzecią – po chorobach układu sercowo-naczyniowego i nowotworach – przyczynę zgonów Europejczyków.