Można by uniknąć tysięcy zgonów, gdyby przestrzegano standardów jakości powietrza zgodnych z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.
Kolejne badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy używaniem elektronicznych papierosów i wyższym ryzykiem przewlekłych chorób płuc. Ustalono też, że wiele osób stosujących e-papierosy paliło także wyroby tytoniowe.
Jeśli chcesz zadbać o swoje płuca i sprawić, żeby łatwiej ci się oddychało, musisz regularnie ćwiczyć i unikać dymu papierosowego oraz zanieczyszczeń powietrza. Co więcej, odpowiednia dieta może poprawić funkcjonowanie tych narządów. Oto, co warto jeść.
Z nowych badań przeprowadzonych na wielką skalę wynika, że zanieczyszczenia powietrza zabierają nam wiele lat zdrowego życia - powodują zawały, udary i choroby płuc.
Zanieczyszczenia powietrza odpowiadają za wiele różnych chorób, szczególnie zaś groźne są w przypadku problemów z płucami. Smog jest tak szkodliwy dla chorych płuc, jak paczka papierosów.
Mężczyźni, którzy w średnim wieku dbają o odpowiednią sprawność serca i płuc, mają niższe ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) w starszych latach.
Właśnie nadszedł ten czas w roku, który stanowi dodatkową motywację do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia papierosów: dzisiaj jest Światowy Dzień Bez Papierosa.
Przewlekła obrutacyjna choroba płuc to problem kojarzony z paleniem papierosów, okazuje się jednak, że wśród pacjentów jest coraz więcej ludzi, którzy nie sięgali po papierosy, a za rozwój tej choroby częściej odpowiadają zanieczyszczenia.
Mimo że skuteczne szczepionki na gruźlicę istnieją od lat dwudziestych poprzedniego stulecia, od lat osiemdziesiątych obserwuje się gwałtowny nawrót choroby. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją nawet za chorobę będącą globalnym zagrożeniem zdrowotnym. Czym właściwie jest ta choroba, jakie regiony są nią najbardziej zagrożone oraz co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania?
Jednym z najpowszechniejszych postanowień noworocznych jest rzucenie palenia. I słusznie, bo to jedna z najlepszych rzeczy, jaką można zrobić dla swojego organizmu. Okazuje się jednak, że jeśli chemy liczyć na realizację tego zamiaru, warto też ograniczyc alkohol.
Przebycie choroby płuc ma związek z wyższym ryzykiem demencji – ostrzegają pracownicy Uniwersytetu Minnesoty.
Rehabilitacja oddechowa wykonywana regularnie wpływa pozytywnie na prawidłowe nawyki oddechowe, a przede wszystkim poprawia jakość życia pacjentów z chorobami płuc. Idiopatycznego włóknienia płuc nie da się wyleczyć, można jednak spowolnić proces rozwoju tej choroby. Ćwiczenia oddechowe są najlepszym sposobem na samodzielną rehabilitację dla każdego kto chce zadbać o polepszenie stanu swojego zdrowia.
Wdech… Wydech… Wdech… Wydech… I tak kilkanaście razy na minutę, jak automat. Zupełnie się nad tym nie zastanawiając każdego dnia wdychasz łącznie nawet dziewięć tysięcy litrów powietrza! Odpowiadają za to między innymi twoje płuca. Co zrobić, by ten delikatny i podatny na szereg chorób narząd działał sprawnie jak najdłużej?
Częste sprzątanie w domu może zostać okupiane poważnym uszczerbkiem na zdrowiu - wszystko dlatego, że spraye do czyszczenia bywają tak szkodliwe jak palenie papierosów.
Zmaga się z nią jeden na dziesięciu Polaków, a na świecie dotyczy aż 300 milionów osób. Astma. Podczas, gdy udaje im się pokonać objawy takie jak duszność, męczący kaszel i świszczący oddech, mogą stać się ofiarami innej choroby – próchnicy.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem