U dużej grupy ludzi zakażonych nowym koronawirusem nie pojawiają się zauważalne objawy. Dotyczyć to może nawet 40 proc. zainfekowanych. Nie oznacza jednak, że choroba jest u nich zupełnie nieszkodliwa.
Badanie przeprowadzone przez Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health wykazało, że naturalny spadek czynności płuc był wolniejszy wśród byłych palaczy stosujących dietę bogatą w pomidory i owoce, zwłaszcza jabłka. Jak się wydaje, niektóre składniki tych produktów mogą pomóc naprawić uszkodzenia płuc spowodowane paleniem papierosów.
Według ostatniego badania cztery najczęściej zagrażające ludziom koronawirusy cechują się określonymi wzorcami sezonowymi.
Dlaczego tak wielu ludzi zaraża się koronawirusem i podejmowane są tak zdecydowane kroki, by choćby spowolnić epidemię? Co jest przyczyną tak znaczącej mocy zarażania SARS-CoV-2?
Nadmiar kilogramów może negatywnie wpływnąć na zdrowie na wiele sposobów. Nowe badania wskazują, że wraz z wiekiem zbyt duża waga oznacza przyspieszones pogorszenie czynności płuc.
Osoby starsze i ciężko chore na grypę wracają do zdrowia średnio dwa lub trzy dni wcześniej, jeśli otrzymują określone leki. Pozostali pacjenci odzyskują zdrowie średnio o jeden dzień wcześniej dzięki takiemu leczeniu.
Można by uniknąć tysięcy zgonów, gdyby przestrzegano standardów jakości powietrza zgodnych z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.
Kolejne badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy używaniem elektronicznych papierosów i wyższym ryzykiem przewlekłych chorób płuc. Ustalono też, że wiele osób stosujących e-papierosy paliło także wyroby tytoniowe.
Jeśli chcesz zadbać o swoje płuca i sprawić, żeby łatwiej ci się oddychało, musisz regularnie ćwiczyć i unikać dymu papierosowego oraz zanieczyszczeń powietrza. Co więcej, odpowiednia dieta może poprawić funkcjonowanie tych narządów. Oto, co warto jeść.
Z nowych badań przeprowadzonych na wielką skalę wynika, że zanieczyszczenia powietrza zabierają nam wiele lat zdrowego życia - powodują zawały, udary i choroby płuc.
Zanieczyszczenia powietrza odpowiadają za wiele różnych chorób, szczególnie zaś groźne są w przypadku problemów z płucami. Smog jest tak szkodliwy dla chorych płuc, jak paczka papierosów.
Mężczyźni, którzy w średnim wieku dbają o odpowiednią sprawność serca i płuc, mają niższe ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) w starszych latach.
Właśnie nadszedł ten czas w roku, który stanowi dodatkową motywację do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia papierosów: dzisiaj jest Światowy Dzień Bez Papierosa.
Przewlekła obrutacyjna choroba płuc to problem kojarzony z paleniem papierosów, okazuje się jednak, że wśród pacjentów jest coraz więcej ludzi, którzy nie sięgali po papierosy, a za rozwój tej choroby częściej odpowiadają zanieczyszczenia.
Mimo że skuteczne szczepionki na gruźlicę istnieją od lat dwudziestych poprzedniego stulecia, od lat osiemdziesiątych obserwuje się gwałtowny nawrót choroby. Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją nawet za chorobę będącą globalnym zagrożeniem zdrowotnym. Czym właściwie jest ta choroba, jakie regiony są nią najbardziej zagrożone oraz co możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko zachorowania?