Jedz jagody goji. Już niewielkie ilości suszonych owoców mogą pomóc w zapobieganiu lub opóźnianiu rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD).
Krople do oczu zawierające pochodną kurkumy zmniejszają utratę komórek siatkówki u szczurów. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ niszczenie tych właśnie komórek jest wczesnym objawem jaskry.
Zaburzenia wzroku, jak niemal każda dolegliwość, są łatwiej i skuteczniej leczone, jeśli zostaną dość szybko zdiagnozowane. Jak się jednak okazuje, seniorzy, którzy są bardziej narażeni na różne choroby wzroku, często ignorują wizyty u okulisty i przeceniają stan swoich oczu.
Problemy ze wzrokiem to jedne z najpowszechniejszych dolegliwości na całym świecie. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 2,2 mld ludzi ma zaburzone widzenie lub nie widzi w ogóle. Jednocześnie szacuje się, że aż jednemu miliardowi przypadków tych chorób można by zapobiec.
Temperatury powyżej 30 stopni, ostre słońce, a niekiedy gwałtowne burze. Możemy cieszyć się letnią aurą, jednak nie dla wszystkich jest ona korzystna. W upalne dni należy pamiętać o dzieciach, seniorach, osobach chorych i o zwierzętach. Ważne jest także bezpieczeństwo związane ze zwiększonym zagrożeniem pożarowym.
Pełne słońca dni to nie tylko zagrożenie dla skóry, ale i oczu. Silne słoneczne światło niszczy wzrok. Pomocne są okulary przeciwsłoneczne i dieta pełna antyoksydantów.
Nasze oczy starzeją się wraz z nami. A ich sprawność maleje wraz z upływem lat. Na problemy ze wzrokiem cierpi już ponad połowa dorosłych Polaków. Winny jest przede wszystkim niezdrowy tryb życia i złe codzienne nawyki. Słabe oświetlenie i wielogodzinne seanse przed telewizorem sprawiają, że wzrok coraz częściej płata nam figle. Dlatego, jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany w ostrości widzenia, nie odwlekajmy decyzji o wizycie u specjalisty. Skutki nawet najmniejszych zaniedbań mogą być niestety bardzo groźne.
Trzeba stosować dietę śródziemnomorską i serwować sobie napoje z kofeiną, bo dzięki temu można obniżyć ryzyko zachorowania na związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).
Uczucie suchości, pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu nie zawsze oznacza alergię, czy przemęczenie narządu wzroku. Przyczyną tych dolegliwości mogą być mikroskopijne roztocza -nużeńce, które zagnieżdżając się na brzegach powiek, często prowadzą do poważnych dolegliwości oczu i powiek, z utratą wzroku włącznie. Zakażenie tym roztoczem, choć w niewielkim stopniu uświadamiane, dotyczy dużej grupy osób – uważa się, że zakażonych może być nawet 50% osób w wieku 19 – 40 lat.
Chętnie otwieramy portfele, gdy ma nam to pomoc lepiej się poczuć. Nie żałujemy grosza na specyfiki, które mają poprawić stan naszego zdrowia, szczególnie teraz, gdy rynek jest nasycony rozmaitymi suplementami na niemal wszelkie dolegliwości. Okazuje się jednak, że łatwo można „wyrzucić pieniądze w błoto" - oferta farmaceutyczna jest szeroka, ale dużo w niej pułapek. Okazuje się, na przykład, że multiwitaminy nie pomagają w ochronie przed nowotworami lub chorobami układu krążenia.
Mniej niż połowa pacjentów, którzy tracą wzrok w wyniku rozwoju cukrzycy, została poinformowana przez lekarza o tym, że choroba ta może spowodować uszkodzenie wzroku.
W tym roku przypadają w naszym kraju ósme obchody Światowego Tygodnia Siatkówki Oka. Jego polską odsłonę uświetni europejski projekt badawczy, który zostanie zainicjowany 26 września przez Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD Polska oraz Uniwersytet w Lozannie. Jego celem jest wyszukanie genów odpowiedzialnych za genetycznie uwarunkowane choroby siatkówki oka.
Kolejki pacjentów na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce rosną z każdym rokiem. Obecnie trzeba na niego czekać średnio 2,5 roku, a są miejsca w kraju, gdzie jest to nawet 6 lat. Zdaniem ekspertów, jeśli nie zwiększy się liczba zabiegów wykonywanych rocznie, do 2020 roku kolejka oczekujących powiększy się do 1 miliona pacjentów. Problemem jest też wysoki koszt operacji, który refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Strach przed upadkiem, który towarzyszy osobom o słabym wzroku, ogranicza ich aktywność społeczną, co nierzadko prowadzi do izolacji i poczucia osamotnienia, wynika z nowych badań.
Wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo rozmaitych chorób oczu. Nie chodzi tylko o pogarszającą się ostrość widzenia, ale o dolegliwości, z którymi często muszą zmagać się osoby dojrzałe i starsze. Poniżej odpowiedzi na powszechnie zadawane pytania o zdrowie oczu w starszym wieku.