Zakłócenia cykli snu i czuwania mające miejsce przed pojawieniem się zmian poznawczych mogą być wskaźnikami przedklinicznej fazy choroby Alzheimera.
Chcesz wyjść poza utarte myślowe schematy? Naucz się języka obcego. Dzisiaj to niby standard, bez którego nie można liczyć na dobrą pracę, ale rzetelna umiejętność posługiwania się językiem obcym sprzyja też rozwojowi osobistemu.
Ciągle nie dysponujemy skutecznym lekiem na chorobę Alzheimera. Teraz pojawia się nowa nadzieja: naukowcy z Salk Institute La Jolla, Kalifornia odkryli, że tetrahydrokannabinol (THC), jeden z aktywnych związków zawartych w marihuanie, może sprzyjać usuwaniu komórek beta amyloidu, toksycznego białka związanego z rozwojem choroby Alzheimera.
Uczeni z Università La Sapienza w Rzymie ogłaszają, że dzięki analizie śliny można zdiagnozować chorobę Parkinsona.
Wymyślona przez Włochów bransoletka ma zastosowanie we wczesnej diagnostyce choroby Parkinsona, a także pozwala na monitorowanie objawów umożliwiając ocenę skuteczności terapii.
Pozycja, w której śpisz, wpływa na zdrowie mózgu. Uczeni informują, że może pomóc uchronić się od chorób neurodegradacyjnych.
Mieszkająca w Szkocji kobieta twierdzi, że zauważyła zmianę zapachu jej męża na lata przed pojawieniem się objawów choroby Parkinsona. Uczeni sądzą, że warto przeprowadzić badania w kierunku możliwości rozpoznawania wczesnej fazy choroby na podstawie zapachu.
Dobra wiadomość z Włoch dla osób zagrożonych chorobą Parkinsona: dzięki rewolucyjnej technice stymulacji bezprzewodowej można zdalnie włączać i wyłączać komórki nerwowe. Nowa terapia daje nadzieje na dobre efekty leczenia i jest niemal bezinwazyjna.
Osoby z depresją cechują się wyższym ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona.
Seriola marynowana w occie balsamicznym to jedno z dań przygotowanych w ramach projektu, którego celem jest opracowanie diety przeciw chorobie Alzheimera.
Ludzie starsi, którzy lepiej przetwarzają informacje wizualne, cechują się wyższym poziomem zdolności rozumowania.
Wampiry miały rację? Zastrzyk z młodej krwi może odmłodzić mózg starych myszy, wynika z nowych badań Stanford University School of Medicine.
W ciągu dnia nasz mózg gromadzi różne „śmieci", których następnie pozbywamy się dzięki nocnemu odpoczynkowi. Brak snu nie tylko powoduje stres, ale i może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera oraz Parkinsona.
Amerykańscy naukowcy opracowali badanie krwi, które pomoże przewidzieć z dokładnością do 90 proc. rozwój choroby Alzheimera w okresie trzech lat.
Lek na chorobę Alzheimera może znajdować się w naszym... jelicie.