Osoby, które regularnie jedzą owoce jagodowe, mogą mieć niższe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Co więcej, mężczyźni mogą również jeszcze bardziej obniżyć to prawdopodobieństwo poprzez stałe serwowanie sobie jabłek, pomarańczy i innych źródeł bogatych w składniki o nazwie flawonoidy.
Kalafior to świetny obiadowy dodatek lub przekąska sama w sobie - najczęściej warzywo jest gotowane i podawane z bułką tartą. Warto pamiętać, że kalafior daje wiele korzyści dla zdrowia i urody - oto kilka jego pozasmakowych zastosowań.
Odkryto nową grupę białek, których zniszczenie jest szansą dla osób zmagających się z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera, Parkinsona i Lou Gehriga.
Naukowcy prowadzą badania kliniczne i wdrażają nowy program nieinwazyjnego leczenia oparty na innowacyjnym leku przeciw chorobie Parkinsona.
Pojawiła się najnowsza edycja bezpłatnego "Poradnika dla osób z chorobą Parkinsona", autorstwa dra Jakuba Sienkiewicza. To już czwarte wydanie publikacji zawierającej wiele istotnych informacji dla chorych i ich rodzin.
Choroby neurodegeneracyjne i różne rodzaje demencji, to rzeczywistość z którą muszą się mierzyć zarówno sami chorzy jak i osoby, które się nimi opiekują - najczęściej członkowie najbliższj rodziny. Jak tegoo typu schorzenia wpływają na bliskich chorego? Co zrobić by opieka nie wiązała się z ryzykiem własnego zdrowia i życia? Czy można zachować bliskie relacje z przy postępującej demencji? Jak rozpoznać moment, w którym chory potrzebuje bardziej specjalistycznej opieki? Na te pytania odpowiada psycholog i gerontolog dr Costis Prouskas.
11 kwietnia, już po raz dziewiętnasty obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na chorobę Parkinsona. W Polsce choruje na nią ponad 80 tysięcy osób. W zaawansowanym stadium choroby, w którym znajduje się ok. 15 tysięcy pacjentów, chorzy się są w stanie wykonywać codziennych czynności, są zamknięci w domu i często przykuci do łóżka. Część pacjentów może odzyskać sprawność dzięki głębokiej stymulacji mózgu DBS.
Stwierdzenie, że polscy emeryci nie należą do najbogatszych nie jest wielkim odkryciem. Zresztą, nie tylko ci korzystający ze świadczeń często muszą szukać rozwiązań łatających domową dziurę budżetową, znaczna część aktywnych zawodowo otrzymuje pensje, których wysokość nie pozwala na rozpieszczanie siebie i swoich bliskich. Oszczędność jest odmieniana przez wszystkie przypadki, szczególnie w warunkach niedawnego kryzysu. Nikogo nie dziwi fakt, że wybiera się sklepy, które oferują promocyjne ceny, towary z wyprzedaży są atrakcyjne, a nocny autobus po wieczorze w przyjaciółmi stanowi częstszy wybór niż taksówka. A jednak wciąż są sfery, na których nie warto oszczędzać...
Jeśli posiadasz wariant genu FTO, który występuje u niemal połowy Amerykanów mających europejskich przodków, znacznie rośnie u ciebie prawdopodobieństwo otyłości i demencji w starszym wieku. Do takich wniosków, po przeprowadzeniu badań, doszli uczeni z University of California w Los Angeles (UCLA).
Naukowcy z różnych ośrodków medyczno-badawczych w Izraelu i Stanach Zjednoczonych (1) przeprowadzili badania możliwości leczenia chorób neurodegeneracyjnych za pomocą neuronowych komórek macierzystych. Okazało się, że taka terapia może doprowadzić do rozwoju nowotworu w organizmie pacjenta.