Sól kuchenna jest głównym źródłem sodu w diecie człowieka. 1 g sodu odpowiada około 2,5 g soli. Sód jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Bez niego woda, którą pijemy, nie mogłaby wchłaniać się do komórek, a mięśnie i nerwy nie mogłyby pracować.
Sól jest integralnym skladnikiem codziennego menu. Trudno sobie wyobrazić przygotowanie rozmaitych potraw bez tej podstawowej przyprawy. Nieposolone gotowane ziemniaki lub tuńczyk są dla wielu nie do przełknięcia. Zresztą ilość dań, których smak ceni się także dzięki doprawieniu ich solą, jest ogromna. W efekcie przyjmujemy znaczne ilości chlorku sodu, co ma negatywny wpływ na zdrowie.
10 marca 2011 roku obchodzimy Światowy Dzień Nerek - ogólnoświatową kampanię, której celem jest podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia naszych nerek dla zdrowia i życia oraz informowanie o powszechności chorób nerek. Światowy Dzień Nerek jest obchodzony corocznie w drugi czwartek marca w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach. W tym roku Światowy Dzień Nerek promuje hasło „Chroń nerki - ocal swoje serce!".
Odrobina soli jest dobra dla naszego organizmu, ale zbytnia jej ilość może narazić konsumentów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia.
Więcej niż jeden na czterech pacjentów cierpiących na cukrzycę doznaje uszkodzenia wzroku z powodu choroby, alarmują naukowcy z amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC).
76 proc. Polaków twierdzi, że nigdy nie miało badań diagnostycznych w zakresie chorób nerek. Świadomość chorób nerek jest tak niska, że wielu z nas zupełnie nie docenia istotnej roli, jaką odgrywają nasze nerki. Tymczasem uszkodzenia i zaburzenia pracy nerek powodują poważne choroby setek tysięcy ludzi, a w niektórych przypadkach prowadzą do śmierci.
Wszyscy wiemy, że nadmiar soli w diecie prowadzi do poważnych schorzeń. Aby im zapobiegać należy ograniczyć spożywanie soli i stosować tylko tę, która ma optymalny skład czyli zmniejszoną zawartość sodu, a zwiększoną zawartość potasu i magnezu.
Spośród chorób możliwych do leczenia drogą przeszczepu niewydolność nerek jest tą, w której transplantacje stosuje się najczęściej. Wynika to m.in. stąd, że czas, w jakim nerka może być narażona na niedokrwienie między pobraniem a wszczepieniem, jest najdłuższy spośród wszystkich organów unaczynionych.
Skarżysz się na brak odporności, często się przeziębiasz, do tego dokuczają ci nawracające infekcje i masz już dość ciągłego łykania kolejnych lekarstw? Możesz to zmienić - sięgnij po lekarstwo, który dała nam sama natura - żurawinę. Do niedawna znana w Polsce tylko nielicznym smakoszom, obecnie przebojem zdobywa rynek.
Konieczność dializoterapii nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych wyjazdów. Na bezpłatne dializy gościnne - w ramach kontraktów podpisanych z oddziałami NFZ - zapraszają placówki Hand-Prod.
Już od 28 kwietnia rusza akcja „Uwaga nerki!", podczas której media oraz lekarze rozdadzą dwa tysiące zaproszeń na bezpłatne badania nerek w Warszawie i Krakowie. Akcja potrwa do 20 maja. Jej celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę chorób nerek.
Naukowcy z USA odkryli gen odpowiedzialny za odczuwanie swędzenia przez centralny układ nerwowy, jego poznanie może doprowadzić do opracowania środka łagodzącego uczucie swędzenia, które pojawia się przy licznych schorzeniach, np. chorobach skóry, nerek, wątroby.