Ludzie z wiekiem częściej chorują. Jednak nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim pokazały, że wpływ genów danej osoby na ryzyko zachorowania w rzeczywistości słabnie wraz z procesem starzenia się.
AKU to bardzo rzadka wrodzona wada metabolizmu uwarunkowana genetycznie występująca u więcej niż 1 osoby na 500 000 (wg bazy Orphanet 0,3/100 000). Alkaptonuria występuje endemicznie na Słowacji (1:19 tys. urodzeń), w Czechach i na Dominikanie. W Polsce zdiagnozowano do tej pory około 40 przypadków AKU, jednak są mocne podstawy by przypuszczać, iż istnieją przypadki pozostające bez właściwego rozpoznania.
Homary stanowią jedno z najwykwintniejszych i nie najtańszych dań, okazuje się jednak, że skorupiaki te mogą „zaoferować" znacznie więcej - być może stanowią klucz do długowieczności.
Czasem zdarza się, że poważne problemy zdrowotne, które nas dotykają, pojawiają się, tak nam się przynajmniej wydaje, bez żadnej przyczyny. Za takie choroby jak astma, depresje czy alergie i wiele innych obwiniamy stresujący tryb życia czy zanieczyszczone środowisko. A jeśli powody ich występowania są nieco inne?
W stosunku do wielu chorób upośledzających i śmiertelnych istnieją dowody przedkliniczne i kliniczne wskazujące na potencjał leczniczy terapii genowej. Niestety ograniczenia obecnych technologii transferu genów nie pozwoliły na udane próby, a nawet doprowadziły do poważnych, niekorzystnych skutków ubocznych w czasie ich przeprowadzania.
Superstulatek (ang. supercentenarian) to określenie osoby, która ma co najmniej 110 lat. Uczeni postanowili zbadać fenomen tej imponującej długowieczności i uważają, że tak sędziwi ludzie są „obdarzeni" specjalnymi genami, które gwarantują niezwykle długie życie.
Dzień Chorób Rzadkich jest wydarzeniem mającym zwrócić uwagę na problemy osób cierpiących na choroby rzadkie. Polskie obchody organizuje koalicja stowarzyszeń pacjentów z chorobami rzadkimi.
W poniedziałek, 26 lipca 2010 r. zakończyła się VIII Wschodnioeuropejska Konferencja Chorób Rzadkich, organizowana w Cedzynie koło Kielc przez Stowarzyszenie Chorych na Mukopolisacharydozę i Choroby Rzadkie.
Nareszcie. Klucz do długiego życia został odnaleziony. Niestety, nie można go znaleźć na półkach w supermarkecie, nie można też poddać się operacji, aby go „dostarczyć" naszemu organizmowi. Wyjątkowa długowieczność zależy po prostu od genów, pisze Siski Green z sagazone.
Lekarze identyfikują obecnie 7 tysięcy chorób rzadkich czyli takich, które dotykają 5 przypadków na 10 tysięcy. Na każdą z nich choruje blisko 246 tysięcy obywateli Unii Europejskiej czyli łącznie 15 milionów ludzi.
Długie życie w dobrym zdrowiu? Możliwe i to wcale nie dzięki wynalezieniu jakiejś magicznej pigułki, eksperci z Mayo Clinic przekonują, że kilka prostych zmian w naszym życiu znacznie zmniejszy ryzyko chorób. Trzeba tylko zrewidować powszechnie funkcjonujące, acz niekoniecznie prawdziwe, poglądy, nie dać się zwieść i dokonać drobnych, ale pozytywnych i efektywnych modyfikacji.
W prosty sposób możemy opóźnić wystąpienie problemów z funkcjami poznawczymi, wystarczy regularnie pić sok z jabłek - takie są wyniki badań opublikowanych w magazynie Journal of Alzheimer's Disease.