Brzmi dość niezwykle, ale choroby dziąseł mogą wpływać na osłabienie zdolności poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera.
Dojrzałe kobiety, które zmagają się z chorobami dziąseł, są bardziej narażone na raka piersi.
Zaledwie 1,7 proc. Polaków ma całkowicie zdrowe dziąsła. Występowaniu chorób przyzębia sprzyjają czynniki ryzyka takie jak: niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, stres, otyłość, ale również cukrzyca. W naszym kraju na cukrzycę choruje 3 miliony osób, z czego milion w ogóle o tym nie wie. Niestety, poziom wiedzy na temat zależności między występowaniem i przebiegiem cukrzycy a chorobami przyzębia, również pozostawia wiele do życzenia.
Od jakiegoś czasu zielona herbata stanowi prawdziwy dietetyczny hit. Jest szeroko polecana, ponieważ - jak wykazały liczne badania - sprzyja ochronie przed wieloma problemami zdrowotnymi i na różne sposoby pomaga organizmowi lepiej funkcjonować. Zielona herbata może mieć jednak o wiele więcej zastosowań.
Składnik chemiczny w popularnej paście do zębów jest związany ze wzrostem komórek raka i zaburzeniem rozwoju zwierząt, informuje agencja Bloomberg.
Nieświeży oddech to problem, który powstrzymuje przed kontaktami z innymi i zawstydza. Dowiedz się, co powoduje dolegliwość i jak się jej pozbyć.
Utrata zębów i krwawienie z dziąseł może być oznaką spadku zdolności myślenia u osób średnim wieku.
Obok próchnicy, to najczęściej pojawiająca się choroba jamy ustnej, która według szacunków dentystów, dotyka co drugiej osoby. Krwawienie dziąseł, bo o nim mowa, to problem, który może stanowić zagrożenie nie tylko dla naszych zębów, ale i całego organizmu. Dlatego nie należy lekceważyć krwawienia – to zwykle zapowiedź poważniejszych problemów zdrowotnych.
Płytka tworząca się na zębach i dziąsłach zwiększa ryzyko śmierci z powodu raka, ostrzegają uczeni. Wiele badań wykazało związek między stanem jamy ustnej a chronicznymi chorobami, takimi jak choroby serca. Wyniki ostatnich badań sugerują jednak, że ludzie, którzy mają więcej płytki nazębnej, są bardziej narażeni na przedwczesną śmierć w wyniku raka.
To, że palenie szkodzi wiedzą chyba wszyscy. Do tej pory jednak skupiano się na "poważniejszych" chorobach płuc czy serca jako tych, które najczęściej są skutkiem palenia tytoniu. Palenie jednak negatywnie wpływa również na zęby. Warto zerwać ze zgubnym nałogiem, a okazja ku temu będzie 31 maja, kiedy to przypada Dzień bez papierosa.
Problemy z dziąsłami nierzadko ujawniają się dopiero wówczas, gdy następuje krwawienie, tymczasem wcześniejsze stadia ich chorób mogą być bardzo groźne, jeśli bowiem pewne bakterie przenikną do krwiobiegu przez uszkodzone dziąsła, może to prowadzić do problemów z sercem.
Stan uzębienia może mieć wpływ na zdrowie serca u starszych kobiet, wynika z badań. Badanie opublikowane w czasopiśmie Health Economics dowodzi, że starsze kobiety, które regularnie korzystają z opieki stomatologicznej, są o mniej więcej jedną trzecią mniej narażone na choroby serca niż panie omijające stomatologa z daleka.
Choroby dziąseł są główną przyczyną utraty zębów u dorosłych. Z nowych badań wynika jednak, że zwiększenie w diecie ilości produktów mlecznych, takich jak mleko, ser, czy jogurt może znacznie poprawić stan zdrowia dziąseł.
Mycie zębów może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, wynika z nowego badania opublikowanego w British Medical Journal.
Według ogólnopolskich badań ponad 80% badanych przyznaje, że ma problemy z chorobami zębów i dziąseł. Ponadto Polacy mają duże braki w uzębieniu, średnio osobie w wieku 19-34 lat brakuje aż 8 zębów. Zjawisko utraty uzębienia przybiera masowy charakter po 45 roku życia