Soda oczyszczona to jeden z głównych składników proszku do pieczenia, jej zastosowanie jednak wychodzi znacznie poza kulinaria. Zobacz, jak możesz wykorzystać sodę w pielęgnacji ciała.
Choroby jamy ustnej nie pozostają bez wpływu na sprawność seksualną. Z badań wynika, że paradontoza dwukrotnie zwiększa ryzyko zaburzeń erekcji.
Picie herbaty z imbirem może pomóc przy nieświeżym oddechu. Dzięki zawartości gingerolu, olejku eterycznego o przciwzapalnych właściwościach, imbir może zwiększać ilość obecnego w ślinie enzymu, który neutralizuje substancje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.
Jeśli jesteś diabetykiem, zwracaj szczególną uwagę na stan dziąseł i uzębienia - pacjenci z cukrzycą są bardziej narażeni na choroby jamy ustnej.
Alkohol może zaburzyć równowagę bakterii w jamie ustnej, co sprzyja rozwojowi wielu poważnych chorób.
Lista chorób, których ryzyko może osłabiać czerwone wino, jest dość dłługa, znajdują się na niej m. in. choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, czy choroby neurodegradacyjne. Teraz można również dopisać problemy z dziąsłami.
Jeśli chcesz się cieszyć zdrowym i ładnym uśmiechem, musisz odpowiednio zadbać o zęby. I nie chodzi tu jedynie o estetykę, zdrowie jamy ustnej ma bowiem związek z ogólnym stanem zdrowia. Niektóre choroby układu krążenia czy cukrzyca zwiększają ryzyko chorób jamy ustnej i odwrotnie - problemy z zębami czy dziąsłami przekładają się na prawdopodobieństwo wystąpienia innych chorób.
Żurawina pomaga zachować zdrowie zębów i dziąseł. Żurawina może chronić zęby i zapobiegać powstawaniu próchnicy.
Powszechnie wiadomo, że stres negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Od jakiegoś zcasu jest również jasne, że zaburza też zdrowie fizyczne, np. jeśli jest przewlekły, osłabia układ odpornościowy. Teraz ustalono, że może niszczyć także zęby.
Choroba dziąseł może zwiększyć ryzyko różnych form raka u starszych kobiet. To powiązanie może być spowodowane tym, że patogeny w ustach mogą być przenoszone przez ślinę, płytkę nazębną i tkanki poprzez krew do innych miejsc ciała, gdzie przyczyniają się do wzrostu komórek nowotworowych.
Łatwo nabywane nawyki w dłuższej perspektywie mogą być groźne dla naszych zębów. Zwróć uwagę na te zachowania, a uchronisz się przed różnymi problemami stomatologicznymi.
Miodla indyjska (inaczej: melia indyjska, Azadirachta indica) ma długą historię zastosowania w Indiach. Ekstrakty z kory i liści rośliny były polecane na rozstrój przewodu pokarmowego, owrzodzenia skóry, infekcje i malarię. Gałązki drzewa były stosowane jako szczoteczki do zębów i żel z liści używano do zwalczania chorób przyzębia.
Duże ilości kortyzolu, hormonu, który jest wytwarzany przez organizm, gdy odczuwa się stres, są szkodliwe dla zębów i dziąseł.
Brzmi dość niezwykle, ale choroby dziąseł mogą wpływać na osłabienie zdolności poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera.
Dojrzałe kobiety, które zmagają się z chorobami dziąseł, są bardziej narażone na raka piersi.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem