Osoby z cukrzycą zarówno typu 1, jak i typu 2 są podatne na próchnicę. Na Rutgers University postanowiono wyjaśnić, dlaczego. U diabetyków odnotowuje się zmniejszoną wytrzymałość i trwałość szkliwa oraz zębiny, twardej substancji znajdującej się pod szkliwem.
To, co jemy, wpływa na skład bakterii w naszych ustach. Okazuje się, że mikrobiom jamy ustnej prawdopodobnie odgrywa dużą rolę w ogólnym stanie naszego zdrowia: ma wpływ nie tylko na próchnicę i choroby przyzębia.
Wapowanie może niszczyć zęby i prowadzić do częstszych wizyt u dentysty.
Ze statystyk wynika, że zaburzenia lękowe dotykają około jednego na sześciu dorosłych Amerykanów. Najpowszechniejsze są: lęk napadowy, stres pourazowy, zespół obsesyjno-kompulsywny i lęk społeczny. Teraz sprawdzono relację między krótkimi napadami niepokoju i bruksizmem a stresującymi sytuacjami społecznymi.
Osoby cierpiące na choroby dziąseł mogą mieć większe ryzyko zachorowania na niektóre formy raka.
Jak odkryto na University of Colorado, jeden rodzaj choroby autoimmunologicznej może prowadzić do innego.
Przewlekły stan zapalny spowodowany otyłością może wywołać rozwój komórek, które rozkładają tkankę kostną, w tym tę utrzymującą zęby, ostrzegają badacze z Uniwersytetu w Buffalo.
Osoby z zapaleniem przyzębia, ciężką infekcją dziąseł, mogą być znacznie bardziej narażone na podwyższone ciśnienie krwi niż ludzie bez tej choroby.
Choroba dziąseł jest istotnym czynnikiem ryzyka zespołu metabolicznego, grupy schorzeń zwiększających ryzyko chorób serca i cukrzycy.
Odkryto, że istnieje związek między otyłością i chorobami dziąseł.
Osoby z chorobami dziąseł mają większe prawdopodobieństwo nadciśnienia, piszą autorzy badań, którzy opublikowali swoje wyniki w Cardiovascular Research, magazynie wydawanym przez European Society of Cardiology.
Stres ma związek z wyższym ryzykiem wielu różnych chorób i jeśli się przedłuża, nie tylko bardzo obniża jakość życia, ale też ma przełożenie na liczne problemy ze zdrowiem fizycznym. Ustalono też, że bardzo źle wpływa na podejmowanie decyzji.
Mycie zębów trzy lub więcej razy dziennie istotnie zmniejsza ryzyko migotania przedsionków i niewydolności serca.
Problemy z dziąsłami mogą oznaczać podwyższenie ciśnienia krwi. Zdrowie jamy ustnej przekłada się na stan zdrowia całego organizmu.
Stres może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej, a to może prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych.