Lekkie i umiarkowane spożycie wina wiąże się z niższym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych, mówią eksperci.
Niewielkie ilości aktywności fizycznej, takiej jak chodzenie pod górę lub wchodzenie po schodach, mogą pomóc obniżyć ciśnienie krwi.
Pozostawanie dłuższy czas w pozycji stojącej stało się sposobem na rekompensowanie szkód wynikających z siedzącego trybu życia, często spowodowanego spędzaniem długich dni przed komputerem, telewizorem lub za kierownicą. Okazuje się jednak, że to może nie być najzdrowsze rozwiązanie.
Stosowanie Finerenonu zmniejszyło liczbę i pierwszych, i nawracających zdarzeń niewydolności serca (hospitalizacji lub pilnych wizyt z tego powodu) oraz zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów z niewydolnością serca oraz łagodnie obniżoną lub zachowaną frakcją wyrzutową.
Nadciśnienie jest jednym z głównych, ale możliwych do osłabienia czynników ryzyka chorób serca i układu tętniczego. Ciśnienie krwi rejestrowane w ciągu 24 godzin pozwala przewidzieć powikłania z większą dokładnością niż mierzone jednorazowo.
Już niewielkie zmniejszenie poziomu ołowiu we krwi są powiązane z długoterminową poprawą stanu zdrowia układu krążenia u amerykańskich Indian. U osób, u których wystąpił największy spadek, skurczowe ciśnienie krwi obniżyło się o około 7 mm Hg, czyli o wielkość porównywalną z działaniem leków obniżających ciśnienie.
Poprawa elastyczności w pracy może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. W miejscach pracy, w których wdrożono działania mające na celu zmniejszenie konfliktu między zaangażowaniem zawodowym i życiem osobistym czy rodzinnym, u pracowników o wyższym wyjściowym ryzyku kardiometabolicznym, szczególnie w starszym wieku, zagrożenie chorobami układu krążenia istotnie się zmniejszyło.
Liczba kroków, które należy wykonać każdego dnia, aby zacząć dostrzegać korzyści dla swojego zdrowia, jest niższa niż wcześniej sądzono. Warto jednak pamiętać, że więcej spacerów to wyższe szanse na zdrowsze i dłuższe życie.
Niewielkie lub umiarkowane spożycie alkoholu może wiązać się z niższym ryzykiem chorób serca. Odkryto też, że alkohol w umiarkowanych dawkach miał związek z długoterminowym osłabioną sygnalizacją stresu w mózgu. Jak się wydaje, ten wpływ na systemy stresu w mózgu w znacznym stopniu odpowiada za osłabienie ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych obserwowane u osób rozważnie raczących się alkoholem.
Kobiety, które po menopauzie doświadczają uderzeń gorąca i nocnych potów, są o 70 procent bardziej narażone na zawał serca, dusznicę bolesną i udar.
Ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych jest niższe u osób otyłych, które mają genetyczną predyspozycję do nadmiernego BMI, niż u tych, u których o otyłości decydowały głównie czynniki środowiskowe.
Jedna godzina spaceru tygodniowo wiąże się z dłuższym życiem osób w wieku powyżej 85 lat.
Nie zwlekaj, idź na spacer. Korzyści zdrowotne wynikające z chodzenia kumulują się.
Ekstrakt z liści karczocha może obniżyć poziom cholesterolu. To ma znaczenie szczególnie wobec tego, że choroby sercowo-naczyniowe są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie, a mają związek właśnie z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Masz problemy ze snem? To może ulec poprawie, jeśli sięgniesz po indyjskie zioło o nazwie Ashwagandha. Japończycy odkryli, że aktywny składnik liści tego zioła istotnie wspomaga sen.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne