Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne opublikowało wytyczne dotyczące zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym w praktyce klinicznej.
Od 2011 roku w całej Europie obserwuje się spowolnienie wzrostu średniej długości życia, mówią uczeni z Uniwersytetu Anglii Wschodniej.
Suplementy z witaminą D mogą obniżać ciśnienie krwi u osób starszych z otyłością, przy czym przyjmowanie większej niż zalecana przez Institutes of Medicine (IOM) dziennej dawki nie zapewnia dodatkowych korzyści zdrowotnych.
Jedna na pięć starszych osób doznaje infekcji do sześciu miesięcy po operacji serca - przy czym kobiety są znacznie bardziej narażone na ich rozwój.
Picie ketonów poprawia zdrowie serca, mówią eksperci z Uniwersytetu w Portsmouth.
Minęło już kilka tygodni 2025 roku. Jeśli masz problem z dotrzymaniem noworocznych postanowień, bądź silny/a, ponieważ badania University of South Australia pokazują, że wyrobienie sobie zdrowego nawyku może zająć więcej czasu, niż się spodziewasz.
Przyjmowanie wapnia w postaci suplementów może zwiększać ryzyko gromadzenia się złogów miażdżycowych w tętnicach i uszkodzenia serca, chociaż dieta bogata w produkty bogate w wapń wydaje się mieć działanie ochronne.
Nitkowanie zębów przynajmniej raz w tygodniu może wiązać się z niższym ryzykiem udaru spowodowanego przez skrzep krwi blokujący przepływ krwi do mózgu i nieregularne bicie serca.
Czy brak snu może powodować otyłość? Okazuje się, że niewystarczająca ilość odpoczynku ma związek z nadmierną wagą.
Niektóre składniki tzw. „dobrego" cholesterolu - lipoprotein o dużej gęstości (HDL) - mogą mieć związek ze zwiększoną częstością występowania chorób układu krążenia.
Więcej czasu spędzonego w pozycji siedzącej lub leżącej w ciągu dnia może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (cardiovascular disease, CVD) i przedwczesnej śmierci.
Gdyby każdy w populacji Stanów Zjednoczonych był tak aktywny jak 25 procent najaktywniejszych, osoby powyżej 40-go roku życia mogłyby liczyć na wydłużenie swojego życia średnio o pięć lat, mówią eksperci z Griffith University.
Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości? Dlaczego warto zwracać uwagę na wczesne objawy i jak aplikacje mobilne mogą wspierać pacjentów? Dr nauk medycznych i nauk o zdrowiu Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, dzieli się swoimi doświadczeniami w pracy z pacjentami i podpowiada, jak radzić sobie z wyzwaniami, jakie przynosi zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny.
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali przeanalizowali wpływ siedmiu różnych terapii hormonalnych u kobiet w okresie menopauzy na ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, udaru i zawału serca. Przeanalizowano dane około miliona kobiet w wieku 50 - 58 lat i okazało się, że ryzyko różni się w zależności od substancji czynnej i sposobu przyjmowania leków.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Obejmują różne stany, spośród których sześć jest najczęstszych: zawał serca, niewydolność serca, choroba zastawkowa, udar, zaburzenia rytmu serca oraz choroba tętnic i żył obwodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze objawy niewydolności serca, zgodnie z najnowszym stanem wiedzy.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem