Zanieczyszczenie powietrza to znany czynnik ryzyka chorób układu oddechowego, takich jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Jednak jego wpływ na zakażenia dolnych dróg oddechowych - obejmujące płuca, oskrzela i pęcherzyki płucne - jest słabiej określony.
Minęło już kilka tygodni 2025 roku. Jeśli masz problem z dotrzymaniem noworocznych postanowień, bądź silny/a, ponieważ badania University of South Australia pokazują, że wyrobienie sobie zdrowego nawyku może zająć więcej czasu, niż się spodziewasz.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 4,2 miliona ludzi umiera przedwcześnie każdego roku z powodu długotrwałego narażenia na drobne cząstki zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz (określane jako PM2,5). Niedawne badanie przeprowadzone przez naukowców z McGill University sugeruje, że roczna liczba zgonów na całym świecie spowodowanych zanieczyszczeniem PM2,5 może być znacznie wyższa niż wcześniej sądzono.
Odkryto, że ilość wizyt u specjalistów z powodu problemów z oczyma wzrosła ponad dwukrotnie w okresach, gdy w atmosferze znajdowały się cząstki stałe pochodzące z zanieczyszczeń powietrza, co wskazuje na możliwy związek między zmianami klimatu a zdrowiem oczu, ostrzegają medycy z University of Colorado.
Według najnowszych prognoz Global Burden of Disease Study (GBD) w latach 2022-2050 średnia długość życia na świecie wzrośnie o 4,9 roku dla mężczyzn i 4,2 roku dla kobiet.
Genetyczna predyspozycja do większej siły mięśni wiąże się z dłuższym życiem i niższym ryzykiem rozwoju różnych chorób.
Kwasy tłuszczowe omega-3, w które bogate są ryby i suplementy z rybnym tłuszczem, pomagają w zachowaniu zdrowia płuc.
Ładnie nakryty stół, smaczny stek na patelni i romantyczny blask świec mogą wydawać się początkiem wspaniałego wieczoru. Jednak nie w przypadku astmatyków.
Hibernujące niedźwiedzie, sparaliżowani ludzie i świnie trzymane w małych zagrodach nie doświadczają problemów z zakrzepami krwi, mimo że pozostają w nieruchomej pozycji przez bardzo długi czas.
Wapowanie może niszczyć zęby i prowadzić do częstszych wizyt u dentysty.
Kobiety, które pracują jako sprzątaczki lub regularnie używają sprayów czyszczących czy innych podobnych środków do mycia, cechują się wyższym ryzykiem zaburzeń pracy płuc.
Sok z buraków można polecać nie tylko sportowcom w celu poprawy ich wydolności. Właściwości tych warzyw mogą pomóc osobom starszym lub osobom z chorobami serca i płuc cieszyć się bardziej aktywnym życiem.
Od jakiegoś czasu sprawdza się wpływ odpowiedniej dawki witaminy D na rokowanie w różnych chorobach. Nacisk kładziony jest szczególnie na choroby zapalne, cukrzycę, choroby układu oddechowego i raka.
Palacze w średnim wieku, którzy mają silnie pomarszczone twarze, są pięć razy bardziej narażeni na przewlekłą chorobę płuc niż ich rówieśnicy.
U dużej grupy ludzi zakażonych nowym koronawirusem nie pojawiają się zauważalne objawy. Dotyczyć to może nawet 40 proc. zainfekowanych. Nie oznacza jednak, że choroba jest u nich zupełnie nieszkodliwa.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem