Potencjalne nowe metody leczenia choroby Parkinsona opracowane przez naukowców z Rush University Medical Center okazały się skuteczne w spowalnianiu postępu choroby u myszy.
Aktywność mózgu, która pozwala na usuwanie nagromadzenia toksyn związanych z chorobą Alzheimera ma związek ze snem o falach o niskiej częstotliwości (
Nie tylko antybiotyki, także inne często stosowane leki mogą mieć niekorzystny wpływ na florę bakteryjną, ostrzegają uczeni.
Mówi się, że sport to zdrowie, ale zawodowi lekkoatleci czy zawodnicy różnych dyscyplin często w starszym wieku doświadczają pewnych problemów zdrowotnych. Badania pokazały, że w przypadku piłkarzy znacznie większe jest zagrożenie chorobami neurodegeneracyjnymi.
Demencja, w tym choroba Alzheimera, to jedno z największych wyzwań współczesnych systemów opieki zdrowotnej. Starzenie się wielu społeczeństw sprawia, że silnie wzrasta liczba ludzi zmagajacych się z tymi chorobami. Coraz częściej też zatem prowadzone są badania poszukujące możliwości zapobiegania tym dolegliwościom i ich leczenia. Testy pokazały, że substancja o nazwie cholina może mieć istotne znaczenie w profikaktyce otępienia.
Zielona herbata ma wiele prozdrowotnych właściwości i od jakiegoś czasu jest dietetycznym hitem. Nowe badania wskazują, że zawiera substancję, która stanowi potężną broń w walce z demencją. Podobnie efektywny w leczeniu otępienia może być związek znajdujący się w marchwi.
Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 mają zwiększone ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.
Badania wskazują, że regularne spożywanie flawonoidów, związków znajdujących się np. w soku pomarańczowym, wiąże się z korzyściami zdrowotnymi u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i chorobami neurodegeneracyjnymi.
Zaledwie jeden uraz głowy skutkujący wstrząśnieniem mózgu może zwiększyć ryzyko choroby Parkinsona, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Depresja skutkuje nie tylko osłabieniem samopoczucia, lękiem, czy utratą chęci do życia, może fizycznie uszkadzać mózg, co z kolei przekłada się na problemy poznawcze.
Zakłócenia cykli snu i czuwania mające miejsce przed pojawieniem się zmian poznawczych mogą być wskaźnikami przedklinicznej fazy choroby Alzheimera.
Chcesz wyjść poza utarte myślowe schematy? Naucz się języka obcego. Dzisiaj to niby standard, bez którego nie można liczyć na dobrą pracę, ale rzetelna umiejętność posługiwania się językiem obcym sprzyja też rozwojowi osobistemu.
Ciągle nie dysponujemy skutecznym lekiem na chorobę Alzheimera. Teraz pojawia się nowa nadzieja: naukowcy z Salk Institute La Jolla, Kalifornia odkryli, że tetrahydrokannabinol (THC), jeden z aktywnych związków zawartych w marihuanie, może sprzyjać usuwaniu komórek beta amyloidu, toksycznego białka związanego z rozwojem choroby Alzheimera.
Uczeni z Università La Sapienza w Rzymie ogłaszają, że dzięki analizie śliny można zdiagnozować chorobę Parkinsona.
Wymyślona przez Włochów bransoletka ma zastosowanie we wczesnej diagnostyce choroby Parkinsona, a także pozwala na monitorowanie objawów umożliwiając ocenę skuteczności terapii.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne