Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą", Polacy najbardziej boją się chorób osób bliskich. Dalsze miejsca na liście obaw zajmują lęk przed własną chorobą i śmierć kogoś z rodziny.
Zgodnie z wyliczeniami amerykańskiego odpowiednika GUS - US Census Bureau - najszybciej powiększającą się grupą wiekową w Stanach Zjednoczonych są osoby po 65 roku życia. Ich liczba ma wzrosnąć z obecnych 35 do 85 milionów w 2050 roku.
Szef rządu francuskiego Dominique de Villepin zapowiedział uruchomienie nowego programu opieki nad osobami starszymi, którym choroba uniemożliwia samodzielne życie. Już niedługo zamiast trafiać do specjalistycznych placówek opiekuńczych, seniorzy będą mogli mieszkać u siebie w domach, a opiekunowie będą przychodzić do nich.
Czasami dane jest nam z daleka obserwować zmagania znajomych z problemem opieki nad zniedołężniałymi rodzicami lub dziadkami. Wcześniej czy później sprawa opieki nad najbliższymi zaczyna dotykać i nas. Warto więc już w tej chwili zastanowić się nad tym zagadnieniem.
Wystartowała właśnie kampania edukacyjna „Nie daj się zjeść chorobie”, której celem jest podniesienie świadomości istnienia problemu niedożywienia w chorobie oraz wskazanie korzyści, które płyną ze stosowania leczenia żywieniowego. Okazuje się aż 55 procent pacjentów, którzy przyjmowani są do szpitali jest niedożywionych.
Jak dowodzą najnowsze badania, temperatura ciała człowieka może się różnić w zależności od wieku danej osoby. Znaczącym czynnikiem mającym równie wielki wpływ na temperaturę ciała może być także aktualna pora dnia.
Rada Krajowa Stowarzyszeń Osób z Chorobą Parkinsona oraz Rada Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona" zapraszają wszystkich chorych do wzięcia udziału w Ogólnopolskich Obchodach Dni Solidarności z Osobami z Chorobą Parkinsona.
Jeszcze do niedawna sądzono, że modlitwa wpływa korzystnie na pacjentów szpitalnych i pozwala im szybciej wyzdrowieć poprzez dodatni wpływ na samopoczucie, które z kolei mobilizuje siły obronne organizmu. Po trwających dziesięć lat badaniach naukowcy doszli do wniosku, że modlitwa nie pomaga, czasem może nawet zaszkodzić – pisze „New York Times”. Ludzie wierzący pukają się w głowę i twierdzą, że badania są niemiarodajne.
11 lutego po raz 14 obchodzimy ustanowiony przez Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego. Data ta nie została wybrana przypadkowo: 11 lutego to uroczystość Matki Bożej z Lourdes, dzień ogłoszenia pierwszego listu apostolskiego poświęconego znaczeniu cierpienia ludzkiego, a także data ustanowienia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Data listu ustanawiającego Dzień Chorego również jest wymowna – 13 maja 1992 roku czyli 75 rocznica objawień fatimskich i 11 rocznica zamachu na życie papieża.
W 2001 roku holenderski raport dotyczący eutanazji pokazał, że około 1000 osób zostało zabitych przez lekarzy bez swojej wyraźnej prośby. W ubiegłym roku dr Nigel Sykes dyrektor medyczny Hospicjum Świętego Krzysztofa w Londynie oświadczył, że jedynie 3,5 procent ludzi umierających na raka jest zainteresowanych eutanazją. Nawet w Holandii, gdzie eutanazja jest legalna już od 20 lat ponad 90 procent osób żyjących w domach opieki nie chce z niej nigdy skorzystać.