Określenie „reumatyzm" jest powszechnie stosowane w przypadku chorób, których głównym symptomem jest ból mięśni oraz stawów. Wśród dolegliwości reumatycznych rozróżnia się choroby zapalne i niezapalne. Pierwsze z wymienionych obejmują m. in. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty. Jeśli chodzi o grupę niezapalną, najpowszechniejsza jest choroba zwyrodnieniowa stawów.Choroby reumatyczne często są mylone z artretyzmem, ponieważ cechują je podobne objawy i efekty rozwoju. Schorzenia te jednak zasadniczo się różnią, ponieważ reumatyzm wiąże się ze zmianami chorobowymi w stawach, kościach i nerwach, artretyzm zaś ma związek z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego.
Siedzący tryb życia, spędzanie całego dnia za biurkiem, nadwaga i brak aktywności fizycznej sprzyjają problemom ze stawami. Choroby zwyrodnieniowe postrzegane są zwykle jako przypadłość seniorów, ale coraz częściej borykają się z nimi młodzi ludzie. Ból, który towarzyszy temu schorzeniu sprawia, że nawet najprostsze codzienne czynności stają się udręką.
Przełom w zrozumieniu choroby zwyrodnieniowej stawów może prowadzić do ulepszenia metod leczenia.
Elastyczne buty na płaskiej podeszwie zmniejszają obciążenie stawu kolanowego u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów, mówią amerykańscy naukowcy.
Słynna niebieska pigułka stała się najpopularniejszym środkiem wspomagającym libido, jednak naukowcy odkryli, że równie skuteczna może być codzienna porcja soku z granatów - taki „środek" wspomaga popęd płciowy zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
W Europie na przewlekły ból i ograniczoną ruchomość stawów cierpi - w zależności od wieku - od 19 do nawet 68 procent społeczeństwa. W szczególny sposób narażeni na tę dolegliwość są seniorzy oraz osoby z nadwagą i otyłością.
12-letnie badania wykazały, że 67% kobiet w wieku powyżej 50 lat deklaruje trwały, czasowy lub przerywany ból kolana. Czynnikami przewlekłego bólu są: wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), przebyte kontuzje i choroba zwyrodnieniowa stawów.
Boswellia serrata, znana również jako kadzidłowiec indyjski, ma długą historię stosowania w lecznictwie. W medycynie ajurwedyjskiej zioła używano do leczenia zapalenia stawów, biegunki, dyzenterii, grzybicy i choroby płuc.
Jesień, nawet przysłowiowa „złota polska", przynosi coraz chłodniejsze dni i nagłe zmiany temperatur, niesprzyjające funkcjonowaniu naszego układu kostno - stawowego. Dlatego właśnie o tej porze roku należy odpowiednio zadbać o sprawność stawów i utrzymanie ich w dobrej kondycji. W tym roku - ze względu na wyjątkowo chłodne i deszczowe lato - warto pomyśleć o tym nawet wcześniej.
Nie da się uniknąć stresujących sytuacji, ale można nauczyć się radzić sobie z nimi. Jak pozbyć się zdenerwowania i obniżyć ciśnienie bez sięgania po farmaceutyki? Można pośpiewać...
Uciążliwy ból trwający wiele godzin, trudności z chodzeniem i wykonywaniem najprostszych czynności. Ponadto zaburzenia snu, ogólne pogorszenie nastroju, często depresja - to objawy, które towarzyszą zaawansowanej chorobie stawów. Pomimo szybkiego rozwoju współczesnej medycyny, jest to wciąż jeden z poważniejszych problemów z jakim spotyka się wiele osób.
Powszechnie wiadomo, że czosnek wykazuje działanie ochronne dla serca. Teraz okazuje się, że wraz z cebulą i porem może pomóc w zapobieganiu choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego.
Jeśli masz nadwagę, a uda ci się zrzucić kilka zbędnych kilogramów, obniżysz ryzyko cukrzycy typu 2, nadciśnienia, chorób serca, choroby zwyrodnieniowej stawów i niektórych rodzajów nowotworów.
Reumatyzm to potoczne określenie dolegliwości objawiających się bólem mięśni i stawów. Choroby reumatyczne podzielić możemy na zapalne oraz niezapalne. Do pierwszej grupy należą min: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty. Wśród niezapalnych najczęściej spotykana jest choroba zwyrodnieniowa stawów.