Jeśli cierpisz na migrenę i masz nadwagę, to pomyśl o odchudzaniu - parę kilogramów mniej oznacza mniejszą częstotliwość ataków choroby.
Organizm w różnoraki sposób pokazuje, że zmaga się z jakimiś dolegliwościami. Problemy sercowo-naczyniowe na kilka sposobów moga mieć odzwierciedlenie na naszej skórze. Sprawdź, czy dotyczą Cię te objawy.
Dlaczego osoby z cukrzycą typu 2 częściej chorują na serce? Jak diabetyk może chronić się przed zawałem serca, udarem mózgu i niewydolnością serca? Co nowego w badaniach i wytycznych naukowych? Odpowiada prof. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii.
Styl życia, obok genów, ma największy wpływ na nasze szanse na długowieczność. Dobra dieta i regularny wysiłek fizyczny zapewnią dłuższe życie – gwarantują uczeni z Cleveland Clinic.
Zastosowanie technik radioizotopowych w diagnostyce chorób serca pozwala na precyzyjne i bezpieczne wykrycie schorzeń układu sercowo-naczyniowego już na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Jest przy tym dobre dla pacjenta i efektywne kosztowo.
Jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association), otyłość grozi nie tylko chorobą wieńcową, ale także chorobą tętnic obwodowych.
Nadmiar cholesterolu prowadzi do tworzenia się złogów tłuszczowych w naczyniach krwionośnych, które zaburzają przepływ krwi przez tętnice. W efekcie serce może nie otrzymywać dostatecznej ilości krwi bogatej w tlen, co zwiększa ryzyko zawału. Co więcej, niedostateczny dopływ krwi do mózgu może wywoływać udar. Czy da się dostrzec objawy zbyt dużej ilości cholesterolu w organizmie?
Przyczyną ponad 70% wszystkich zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotworowe. Część schorzeń w początkowej fazie rozwoju nie powoduje jednoznacznych i uciążliwych dolegliwości, w związku z czym łatwo je zbagatelizować. Jedynym sposobem na szybkie wykrycie „cichych” chorób jest regularne wykonywanie badań.
W Polsce z powodu zawałów serca umiera codziennie około 100 osób. Rokowania tych, którzy muszą się zmierzyć z tym problemem zdrowotnym, bywają różne i zależą od wielu czynników. Trzeba pamiętać, że zawał to nie tylko problem ciała, ale też i psychiki. Dla pacjentów, którzy doświadczyli zawału serca powstał portal "Co (dalej) po zawale?". Można tam znaleźć najważniejsze informacje poświęcone codziennemu funkcjonowaniu chorych.
Choroby cywilizacyjne stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują choroby układy krążenia. Główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Europie jest choroba niedokrwienna serca, często nazywana choroba wieńcową. Istnieje szereg badań, pozwalających na diagnostykę choroby niedokrwiennej serca. Ważne miejsce zajmują badania z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych.
Osoby z chorobami serca, które stosują dietę śródziemnomorską, są mniej narażone na zawał serca lub udar.
Jeśli palisz papierosy, nie łudź się, że ilościowe ich ograniczenie pozowoli ci zachować zdrowie. Wypalanie już jednego papierosa dziennie zwiększa ryzyko chorób serca i udaru.
Nowe badania dowodzą znacznych problemów zdrowotnych związanych z otyłością. Dotychczasowe ustalenia nie wykazały dostatecznie wszystkich efektów nadmiernej wagi.
Wczesne łysienie u mężczyzn może oznaczać wyższe ryzyko chorób serca. Mężczyźni przedwcześnie siwiejący i z łysieniem androgenicznym powinni być dodatkowo monitorowani w zakresie choroby niedokrwiennej serca.
Wielu pacjentów z chorobą wieńcową (coronary artery disease, CAD) wykazuje przewlekłe stany zapalne. W badaniu ustalono, że luteina, związek znajdujący się np. w szpinaku czy jajach, może osłabić poziom zapalenia.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem
Londzin:
na jakie choroby stosować zioła szwedzkie w postaci nalewki?
właściwości żiół szwedzkich Pokaż pełną treść pytania ›
KZG:
Wynik rezonansu magnetycznego głowy
Moja 77 letnia mama miała rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu i wyszedł: na sklepistości po stronie lewej widoczne jest niewielkie ok 8x6 mm ognisko izointensywne z istotą szarą, przylegające do opony - najpewniej oponiak.
Czy to trzeba operować? Biorąc pod uwagę wiek i to że od 5 lat mama bier... Pokaż pełną treść pytania ›
MariuszRakus1968:
Pieluszki dla dorosłego inwalidy
Jakie pieluchy będą najlepsze dla dorosłego inwalidy? Pokaż pełną treść pytania ›