Czas na dobre porzucić brawurę oraz stereotyp macho i przeanalizować realne dane statystyczne. Biorąc pod uwagę osoby w wieku do 85 lat w Stanach Zjednoczonych na jednego mężczyznę przypadają 2,2 kobiety, w grupie do 90 lat stosunek ten wynosi 1:3. Choroba wieńcowa jest trzykrotnie częściej diagnozowana wśród mężczyzn, którzy mają depresję. Liczba samobójstw mężczyzn jest wyższa niż kobiet w każdej grupie wiekowej.
Wciąż znaczna cześć obywateli krajów zachodnich nie ćwiczy tak, jak rekomendują to lekarze, trenerzy, bądź rehabilitanci, np. siedmiu na dziesięciu Amerykanów nie podejmuje odpowiedniej aktywności fizycznej. Brak przedsięwzięć tego rodzaju częściej cechuje kobiety niż mężczyzn, starszych niż młodszych. Niedostateczna ilość ruchu zaś jest jednym z czynników wpływających na pojawienie się raka, cukrzycy, chorób serca, zawału.
Niewielu z nas wie, co to jest amarantus i dlaczego tak naprawdę jest ważny. A szkoda, gdyż jest to roślina cenna i użyteczna, o bardzo szerokim zakresie zastosowań. Amarantus to roślina nazywana często zbożem XXI wieku, chociaż znana była dobrze już Majom i innym rdzennym mieszkańcom Ameryki, gdzie stanowiła jedną z najważniejszych spożywczych roślin uprawnych obok kukurydzy, ziemniaka i fasoli. Współczesne badania dowodzą, że amarantus jest wskazany dla osób cierpiących na nadciśnienie i chorobę wieńcową.
Szczepionka stosowana co cztery miesiące zamiast wymagających codziennego stosowania leków na nadciśnienie? Stanie się to możliwe, jeśli badania potwierdzą odkrycia naukowców ze Szwajcarii.
Odpowiednio skomponowana dieta może nas uchronić przed wieloma chorobami. Jedzenie kilka razy dziennie warzyw i owoców to jeden ze sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii będzie można skuteczniej pomóc ofiarom zawału serca.
Od dawien dawna ludzie zastanawiali się, jak i czy można przedłużyć młodość. Powstawały kolejne „cudowne” środki – nieskuteczne, ale za to pozwalające wzbogacić się ich wynalazcy. Dziś wiadomo, że długość życia uwarunkowana jest genetycznie, ale bardzo duży wpływ ma także zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Można też sięgnąć po środki, które według gerontologów także mają wpływ na procesy starzenia.
Choroby serca i układu krwionośnego należą do najczęstszych przyczyn śmierci. Obchodzony w wielu krajach Światowy Dzień Serca, ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak styl życia wpływa na stan naszego zdrowia.
Atak serca jest w Polsce częstą przyczyną zgonów. Choroba powoduje zatrzymanie akcji serca i obumieranie komórek mózgowych już po 3- 5 minutach. Reanimacja powinna być wiec podjęta niezwłocznie. W celu natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia życia coraz bardziej popularne stają się przenośne defibrylatory. Umiejscowienie ich w miejscach publicznych: urzędach, wielkopowierzchniowych sklepach, ośrodkach wypoczynkowych może przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności osób doznających ataku serca.
Jeśli do swojego zdrowia podchodzisz z sercem, zbadaj się w ramach akcji „Zadbaj o swoje serce”. W każdą kolejną niedzielę od 3 czerwca do 8 lipca w kolejnym mieście odbędą się bezpłatne badania i konsultacje lekarskie.
Problem chorób dziąseł dotyczy w różnym stopniu około 70% populacji. W najłagodniejszej formie tkanki dziąseł ulegają stanowi zapalnemu i może następować krwawienie. W kolejnym etapie dochodzi do zapalenia ozębnej i następuje nieodwracalne uszkodzenie kości i włókien utrzymujących zęby w odpowiednim miejscu. W ostatnim etapie zniszczeniu ulega aparat podtrzymujący zęby powodując ich obluzowanie.
Miażdżycę stanowi przewlekły, postępujący proces chorobowy. Jest on najczęściej związany z wiekiem, u osób starszych nasila się, może doprowadzić do zawału, udaru mózgu, bądź otępienia starczego.
Cholesterol, a raczej jego podwyższony poziom, to obecnie bodaj jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych. Wzrost stężenia cholesterolu w surowicy krwi, jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu i miażdżyca zarostowa kończyn dolnych. Dlatego w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu tego związku niezbędna staje się odpowiednia dieta, zapewniająca równowagę wszystkich czynników naszego organizmu.
Choroby serca są największą przyczyną zgonów w Polsce. Chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Szacuje się, ze około 1,8 mln osób cierpi na choroby serca, ponad 800 tys. Polaków doświadczyło dusznicy bolesnej, a ponad 400 tys. osób miało epizod związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego – nie wiedząc o jego wystąpieniu.
Niedobory selenu nie tylko zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów, choroby wieńcowej, zaćmy czy AMD ale też znacznie zwiększają podatność organizmu na grypę. Aby uniknąć zachorowania w okresie jesienno-zimowym, należy spożyać produkty bogate w ten pierwiastek.