Choroby układu krążenia (cardiovascular disease, CVD) i nowotwory to najpowszechniejsze przyczyny śmierci na całym świecie. Na Uniwersytecie Teksańskim zaś odkryto, że u pacjentek, u których zdiagnozowano zaawansowanego lub przerzutowego raka piersi, ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia przed diagnozą jest istotnie wyższe w porównaniu do pacjentek, u których nowotwór zdiagnozowano we wczesnym stadium.
Ćwiczenia są prawdopodobnie najskuteczniejszym krótkoterminowym leczeniem depresji u osób z chorobą wieńcową, w porównaniu z lekami przeciwdepresyjnymi i psychoterapią lub bardziej złożoną opieką.
Leczenie lęku i depresji zmniejsza liczbę wizyt na izbach przyjęć i ponownych hospitalizacji wśród osób z chorobami serca.
Choroba wieńcowa i poważna depresja mogą być genetycznie powiązane poprzez szlaki zapalne związane ze zwiększonym ryzykiem kardiomiopatii, czyli zwyrodnieniowej choroby mięśnia sercowego.
Kobiety chore na cukrzycę mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.
Dławica piersiowa to efekt niedotlenienia serca, do którego doprowadzamy swoimi zaniedbaniami i niezdrowym stylem życia. To oznacza większe ryzyko zawału serca, udaru mózgu i wielu innych chorób kardiologicznych, a w efekcie krócej żyją. Zobacz co zrobić, by uniknąć tego zagrożenia.
Stosowanie kwasu acetylosalicylowego, w przeciwieństwie do stosowania statyn, w przypadku choroby wieńcowej bez obturacji nie zmniejsza zagrożenia incydentami sercowo-naczyniowych.
Poranna aktywność fizyczna ma związek z najniższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu. I nie ma tu znaczenia całkowita ilość codziennego wysiłku.
Amerykanie obliczyli, że jedynie 48 proc. osób w wieku 50 - 80 lat, które przyjmują leki na nadciśnienie lub zmagają się ze schorzeniami związanymi z nadciśnieniem, regularnie sprawdza ciśnienie krwi.
Zabieg, która nie dotyczy serca, może wywoływać uszkodzenia tego organu u osób z wysokim ryzykiem rozwoju choroby serca i ma związek ze zwiększonym zagrożeniem śmiercią.
Wczesne przerwanie leczenia statynami może istotnie osłabić ochronę przed chorobami serca w ciągu całego życia, ponieważ wiele korzyści widocznych jest w późniejszym wieku.
Dławica piersiowa to bolesna reakcja organizmu na niedokrwienie mięśnia sercowego. Pogarsza jakość życia i zwiększa ryzyko zawału. Zobacz jak jej uniknąć.
U osób palących papierosy niewydolność serca rozwija się dwukrotnie częściej niż u ludzi, którzy nigdy nie palili.
Umiarkowane ilości wina mogą wiązać się z niższym ryzykiem rozwoju depresji.
Naukowcy z University of Notre Dame i University of Florida opracowali czujnik, który zdiagnozuje zawał w mniej niż 30 minut.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem