Picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie wiąże się z dłuższym życiem i niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Takie efekty dają różne formy napoju: kawa mielona, instant i bezkofeinowa.
Ograniczenie o 20 proc. ilości cukru w produktach spożywczych i o 40 proc. w napojach może zapobiec niemal 2,5 milionom zdarzeń sercowo-naczyniowych (takich jak udary, zawały serca, zatrzymanie akcji serca), a także zmniejszyć o pół miliona zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych i o 750 tys. przypadki cukrzycy w USA.
Samotność staje się powszechną dolegliwością współczesnego świata. Coraz mniej ludzi pozostaje w pobliżu domu rodzinnego, przybywa zaś osób starszych, schorowanych i odizolowanych. Także młodsi ludzie w wyniku całego zestawu zmian kulturowych poznają, czym jest odosobnienie wśród tłumu. Tymczasem zjawisko samotności nie pozostaje bez wpływu na zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Najnowsze badania naukowców z Londynu wykazały, że regularne wypijanie trzech filiżanek herbaty dziennie powoduje zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu udaru mózgu.
Wciąż znaczna cześć obywateli krajów zachodnich nie ćwiczy tak, jak rekomendują to lekarze, trenerzy, bądź rehabilitanci, np. siedmiu na dziesięciu Amerykanów nie podejmuje odpowiedniej aktywności fizycznej. Brak przedsięwzięć tego rodzaju częściej cechuje kobiety niż mężczyzn, starszych niż młodszych. Niedostateczna ilość ruchu zaś jest jednym z czynników wpływających na pojawienie się raka, cukrzycy, chorób serca, zawału.
Wiek i stan zdrowia nie muszą być przeszkodą w prowadzeniu aktywnego, niebanalnego życia - dowodem jest 65-letni Brytyjczyk, który po operacji serca ponownie weźmie udział w korridzie.
Ta niepozorna roślina pochodzi bagnistych terenów Ameryki Północnej. W XIX wieku została sprowadzona do Europy i stała się popularną rośliną uprawianą w ogrodach, ze względu na walory ozdobne. Owoce aronii są wykorzystane głównie do produkcji soków, dżemów, galaretek i innych przetworów spożywczych. Aronia to „wielki” mały owoc, ponieważ znajduje zastosowanie w profilaktyce serca oraz innych chorób związanych z układem krążenia.
Zawał serca stanowiący jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dotyka zazwyczaj osoby po 40- tym roku życia, najczęściej mężczyzn. Do czynników zwiększających ryzyko zawału należą min.: otyłość, palenie tytoniu, wysoki cholesterol, siedzący tryb życia, stres. Mimo, iż choroba ta jest bardzo niebezpieczna wcześnie zdiagnozowana daje szansę na powrót do zdrowia.
W obliczu rosnących braków pracowników z odpowiednia wiedzą i umiejętnościami, nowozelandzcy pracodawcy muszą zachęcać starszych pracowników do kontynuowania aktywności zawodowej - dowodzą przedstawiciele rządu.