Dwa lata intensywnej ekspozycji na TCE, ciekłą substancję chemiczną utrzymującą się w powietrzu, wodzie i glebie, mogą zwiększyć ryzyko choroby Parkinsona o 70 proc.
Gra w futbol amerykański i powtarzające się uderzenia piłki w głowę mogą mieć długoterminowe konsekwencje neurologiczne, takie jak przewlekła traumatyczna encefalopatia (CTE). Uprawianie tego sportu może też mieć wpływ na ryzyko rozwoju choroby Parkinsona.
Opracowanie leków, które uwalniają niewielkie ilości gazowego siarkowodoru (H2S) może pomóc ludzie dłużej żyć w zdrowiu.
Leki stosowane w leczeniu różnych chorób przewlekłych mogą utrudniać zdolność organizmu do utraty ciepła i regulowania temperatury wewnętrznej do optymalnego poziomu. Zaburzenia w termoregulacji mogą mieć poważne konsekwencje dla osób starszych leczonych z powodu chorób takich jak: rak, układ krążenia, choroba Parkinsona/demencja i cukrzyca.
Hypericum perforatum, czyli dziurawiec zwyczajny, ma nie tylko właściwości przeciwdepresyjne, ale też zawiera aktywne składniki przeciwutleniające, które mogą pomóc powstrzymać degenerację neuronów.
Osoby, które doznały jakiegokolwiek urazu głowy podczas 30-letniego okresu badań, miały dwa razy wyższy wskaźnik śmiertelności w tym czasie niż ludzie, którzy nie doświadczyli żadnego urazu głowy. Śmiertelność wśród osób z umiarkowanymi lub ciężkimi urazami głowy była prawie trzykrotnie wyższa.
Wraz z wiekiem żelazo gromadzi się w korze mózgowej. Wiele badań zaś wskazuje, że postępująca akumulacja tego pierwiastka w istocie czarnej w starszym ludzkim mózgu to główny czynnik rozwoju choroby Parkinsona (PD) i innych chorób neurodegeneracyjnych. Jak się jednak wydaje, nie u wszystkich tak się dzieje, a to dlatego, że nasz organizm ma pewne plany reagowania na przeciążenie żelazem.
Część komórek odpornościowych mózgu może spowolnić postęp choroby Alzheimera.
Słabi kierowcy częściowo mogą obwiniać swoje geny za kiepskie umiejętności prowadzenia samochodu, mówią neurolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.
Starsze osoby, które zaczynają doświadczać koszmarów, mogą wykazywać też wczesne objawy choroby Parkinsona.
Infekcje, które wymagają specjalistycznego leczenia szpitalnego we wczesnym i średnim wieku, są związane ze nasilonym ryzykiem choroby Alzheimera (Alzheimer's disease, AD) i choroby Parkinsona (Parkinson's disease, PD) w późniejszych latach.
Zidentyfikowano geny związane ze starzeniem się, które mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie starzeją się w innym tempie niż pozostali.
Na rozpoznawanie emocji wśród osób z takimi problemami, jak choroba Parkinsona czy schizofrenia, mogą wpływać zmiany poziomu dopaminy w mózgu, uważają uczeni z Uniwersytetu w Birmingham.
Osoby, które regularnie jedzą owoce jagodowe, mogą mieć niższe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona. Co więcej, mężczyźni mogą również jeszcze bardziej obniżyć to prawdopodobieństwo poprzez stałe serwowanie sobie jabłek, pomarańczy i innych źródeł bogatych w składniki o nazwie flawonoidy.
Naukowcy z Indiana University School of Medicine ustalili, że niacyna powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera.
Jak uniknąć zawału i udaru – zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego
ryza1937:
głośnik bezprzewodowy SENCOR 6400 - uruchomienie
Dostałem taki głośnik, mzam 87 lat i nie potrafie go uruchomić (chciałem sparować go z laptopem). Można liczyc na pomoc ? Dzidekuję. Pokaż pełną treść pytania ›
kometa2:
Mam 85 lat i chodzę o kijkach, mam dwoje dzieci, córka mieszka za granicą i chciałaby, by ktos ze mną zamieszkał w wolnym pokoju i się mną opiekował. Zorientowałam się, że muszę takiej osobie płacić 3 tys. miesięcznie plus utrzymanie. Co robić, jeśli mam emeryturę poniżej 3 tys. a czynsz wynosi ok ... Pokaż pełną treść pytania ›
Tessa3es:
Ojciec 96 lat żyje w związku nieformalnym od 10 lat.Czy mam obowiązek opieki.Nie dogaduję się z jego partnerką. Zajmuję się domem pod jego nieobecność. Zalatwiam recepty na leki.Robię opłaty.W sytuacjach kryzysowych pozbywa się go.Wraca do domu i ja zajmuję się ojcemOstatnio uratowałam mu życie. Zau... Pokaż pełną treść pytania ›