Choroba Parkinsona to dolegliwość neurologiczna będąca następstwem degeneracji komórek nerwowych. Choroba ta występuje najczęściej u osób po 65 –tym roku życia, jej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów i opóźnianiu rozwoju.
O dawna wiadomo, że sposób odżywiania wpływa na nasze zdrowie. Badania przeprowadzone przez kanadyjskich naukowców dowodzą, iż dieta bogata w kwasy omega-3 pozwala zapobiegać chorobie Parkinsona i opóźnia jej rozwój.
Naukowcy opracowali nową i - jak się wydaje - bardzo skuteczną metodę walki z chorobą Parkinsona, polega ona na genetycznej modyfikacji komórek mózgowych dzięki wstrzyknięciu nieszkodliwego wirusa zawierającego odpowiedni gen.
Zespół chronicznego zmęczenia jest coraz częstszą przypadłością. Efektywne leczenie schorzenia zależne jest od diagnozy dotyczącej jego przyczyn. Pierwszym krokiem po spostrzeżeniu objawów zespołu przewlekłego zmęczenia powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Nie należy z tym zwlekać, taki status quo bowiem samoistnie nie przejdzie, a stanowi poważny problem w codziennym funkcjonowaniu. Dalsze postępowanie podporządkowane będzie efektom rozpoznania powodów pojawienia się schorzenia. Czasem jednak, aby poprawić samopoczucie, wystarczy odpowiednia ilość snu, relaksu i... ciemna czekolada.
We Wrocławiu zmarł Jan Kaczmarek, współtwórca legendarnego kabaretu Elita. Był również felietonistą i autorem piosenek, miał 62 lata. Satyryk od wielu lat zmagał się z chorobą Parkinsona.
Deborah Kerr, znana min. z filmów takich jak "Quo vadis" czy "Stąd do wieczności nie żyje".
Dość popularne jest pytanie o różnice pomiędzy demencją a chorobą Alzheimera. Wydaje się, że lekarze wolą używać terminu „demencja”, jako że określenie „choroba Alzheimera” zyskało liczne treści, które nie tylko nie mieszczą się w jego definicji, ale i w większym stopniu napawa pacjentów lękiem. Wiele osób stosuje powyższe określenia zamiennie.
Zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia do połowy lutego apteki powinny uwzględnić zmiany odpłatności za leki refundowane. Najnowsza lista środków, do których dopłaca państwo zawiera o 523 nowe leki, z czego 470 to tańsze odpowiedniki drogich preparatów.
Jak podają badacze na łamach „PLoS ONE”, neuronalne komórki macierzyste (NSC) mają możliwość produkowania substancji, które działają przeciwrakowo. Mogą one efektywnie i selektywnie eliminować z organizmu komórki nowotworowe.
"Jestem największy a nie najmądrzejszy" - wypowiedź Alego po oblaniu testu zdolności przeprowadzonego przez Amerykańską Armię w 1964 roku oraz jego przydomek "The Greatest" to nie puste, nad wyraz użyte słowa. 56 zwycięstw ( w tym 37 przez nokaut ) i tylko 5 porażek w czasie 21-letniej profesjonalnej kariery mówią same za siebie. Największy bokser wszechczasów przywykł do walki także poza ringiem - zagorzale przeciwstawiał się wojennym poglądom dotyczącym Wietnamu a obecnie zmaga się z chorobą Parkinsona.
Neuroplastyka, plastyka mózgu to zdolność mózgu do spowodowania w nim fizycznych zmian, wytworzenia nowych ścieżek neuronowych i połączeń. Stanowi ona potężną, naturalną siłę poprawiającą funkcjonowanie mózgu.
W społeczeństwie, którego 13% stanowią osoby po 60 - tym roku zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej seniorom powinno być jednym z priorytetów. Niestety z pośród ponad setki zaproponowanych przez geriatrów procedur medycznych Narodowy Fundusz Zdrowia( NFZ) zakontraktować chce tylko 33. Wśród pozycji zaakceptowanych przez NFZ nie znalazło się min: leczenie wtórnego nadciśnienia tętniczego, zapalenia dróg moczowych czy choroby Parkinsona.
Rada Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, stanowią one polski odpowiednik Nagrody Nobla, uznawane są za najbardziej prestiżowe wyróżnienia naukowe w naszym kraju. Nagrody zostały przyznane po raz piętnasty, ich wysokość w tym roku to 150 tysięcy zł.
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali amerykanie: Andrew Z. Fire oraz Craig C. Mello, którzy odkryli zjawisko interferencji RNA, czyli wyciszania genów za pomocą specjalnie dobranych, krótkich odcinków RNA.
Utrata zdolności trzeźwego myślenia jest jednym z ważniejszych zmartwień seniorów i wielu z nich coraz częściej sięga po jedzenie bogate w antyutleniacze. Według naukowców z Agricultural Research Service (agencja naukowa w amerykańskim ministerstwie rolnictwa) dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po winogrona i jagody.