Nowe badania pokazują, że terapie, jakie podejmują pacjenci po diagnozie choroby Parkinsona, stanowią wskazówki, jak długo chorzy będą żyć.
Hiszpańscy naukowcy odkryli, że choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD) może być przenoszona w czasie zabiegów chirurgii ogólnej. Finansowany ze środków unijnych zespół jest przekonany, że śmiertelna choroba mózgu może przez kilka dekad pozostawać utajona zanim staną się widoczne jej objawy. Odkrycia opisane w czasopiśmie Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry sugerują, że zabieg chirurgiczny może skutkować nabyciem innych chorób neurologicznych.
Witamina D może pomóc chronić nasz mózg i bronić nas przed chorobą Parkinsona, pisze Lesley Dobson z sagazone.
Znalezienie przyczyny jest pierwszym krokiem do skutecznego leczenia. Gdy zmęczenie jest stale obecne lub zaczyna utrudniać normalne życie, powód powinien być dobrze rozpoznany.
„Tak manifestuje się między nami samotność i niszczy nie tylko stosunki między ludźmi, ale i zdolność do spokojnego przebywania z samym sobą", napisał Andrew Solomon w książce The Noonday Demon: An Atlas of Depression.
Stereotypy są groźne. Prowadzą do niesprawiedliwego traktowania, stronniczych ocen, uprzedzeń. Są niebezpieczne, bo obniżają jakość życia. Seniorzy szczególnie powinni się przed nimi bronić, piszą redaktorzy kanadyjskiego telegraphjournal.com .
Niemieccy naukowcy odkryli, że do rozwoju choroby Parkinsona, zaliczanej do chorób neurodegeneracyjnych, wymagane są trzy czynniki. Odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) Biology. Stanowią one ważny krok na drodze do zrozumienia przyczyn tego upośledzenia.
Corocznie, 11 kwietnia, w dzień urodzin dra Jamesa Parkinsona, pierwszego lekarza który opisał tę chorobę, obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Dzień ten został ustanowiony, aby podnieść świadomość potrzeb osób cierpiących na chorobę Parkinsona oraz podjąć kroki w celu zapewnienia dostępu do właściwej opieki medycznej oraz usług wsparcia wszystkim, którzy są dotknięci tą chorobą.
Opracowywanie i wprowadzanie do użytku ambulatoryjnych urządzeń wspomagających pomaga chronić osoby w potrzebie, zapewniając im większe bezpieczeństwo. Naukowcy wprowadzają inteligentną technologię wykorzystującą czujniki przytwierdzane do ciała, która umożliwia lekarzom podejmowanie decyzji o interwencji w przypadku pacjentów przebywających w domu.
Glutation to niewielkie białko wytwarzane naturalnie przez komórki naszego organizmu. O jego właściwościach piszą eksperci w tysiącach medycznych artykułów. Czas, by wszyscy dowiedzieli się, dlaczego glutation jest niezbędny dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, oraz co zrobić, aby mieć go na wysokim poziomie.
Jak zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia, w poniedziałek zostanie opublikowana nowa lista leków refundowanych. W 2009 roku ma zostać aktualizowana dwukrotnie.
Po raz pierwszy zastosowano terapeutycznie bezpieczne komórki macierzyste uzyskane z dorosłej tkanki chorych na Parkinsona. Przełomem okazało się opracowanie bezpiecznej metody uzyskiwania komórek macierzystych.
Naukowcy z różnych ośrodków medyczno-badawczych w Izraelu i Stanach Zjednoczonych (1) przeprowadzili badania możliwości leczenia chorób neurodegeneracyjnych za pomocą neuronowych komórek macierzystych. Okazało się, że taka terapia może doprowadzić do rozwoju nowotworu w organizmie pacjenta.
Pragnienie, by pozostać jak najdłużej młodym, towarzyszy ludzkości od wieków. Producenci kosmetyków i farmaceutyków pracują dniami i nocami, aby wyprodukować cudowny eliksir młodości. Okazuje się jednak, że być może mamy taki eliksir już od… 80 lat – informuje RMF FM.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pacjent, który ze względu na brak możliwości samodzielnego przemieszczania się nie może dotrzeć do placówki udzielającej świadczeń w warunkach ambulatoryjnych ma prawo do domowej rehabilitacji. Niestety, jak ustalili dziennikarze Gazety Krakowskiej, niektóre przychodnie oszukują pacjentów, że nie świadczą takich usług, co zmusza chorych do korzystania z usług prywatnych – i drogich – rehabilitantów.