W wielu regionach świata, także w Polsce, można kupić pyszne zdrowe owoce także zimą, które są nie tylko wysokiej jakości, ale również w przystępnej cenie. Mamy możliwość czerpania z szerokiej gamy owoców w sezonie zimowym, a większość z nich jest bogata w witaminę C, która pomaga walczyć z przeziębieniem i grypą. Oto top 5.
Fundacja Michaela J. Foxa przygotowała innowacyjną platformę internetową, dzięki której każdy pacjent dotknięty chorobą Parkinsona może za darmo dołączyć do dużych badań klinicznych.
Czy to przemierzając ulice z przytupem, czy wylewając pot na siłowni, czy ucząc się najnowszych kroków tanecznych, wiele osób lubi słuchać muzyki w czasie zażywania ruchu. Naukowcy są obecnie przekonani, że połączenie ruchu i muzyki może mieć dobroczynny wpływ na nasz mózg.
Zespół naukowców z Medical Research Council dokonał odkrycia, dzięki któremu można zatrzymać śmierć komórek mózgu i zahamować w ten sposób rozwój demencji.
Choroba Parkinsona dotyczy około 1 na 500 osób. To neurodegeneracyjny stan ujawniający się fizycznie poprzez trzęsienie rąk i sztywność ciała. Okazuje się, że znacznie bardziej na tę chorobę narażeni są ci, którzy zmagają się z depresją.
Osoby z objawami depresji wydają się mieć inną reakcję na szczepionkę przeciw grypie, w porównaniu do tych, którzy nie cierpią na tę chorobę.
Oto niezwykła historia pewnej pary: urodzili się tego samego dnia, przeżyli wspólnie 75 lat, zmarli w wyniku różnych chorób w odstępie doby.
Styl naszego życia coraz częściej odbija się na naszym zdrowiu. Niestety wielu z nas nieodpowiednio się odżywia, żyje w stresie, zapominając o aktywności fizycznej. Taka sytuacja ma swoje konsekwencje – coraz więcej Polaków zmaga się z chorobami dietozależnymi, m.in. takimi jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy osteoporoza. Skutecznie zapobiegać tego typu dolegliwościom możemy zmieniając nawyki żywieniowe, w czym coraz częściej pomagają dietetycy.
Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. Jej współczesna nazwa pochodzi od nazwiska lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał ją w 1817 roku. Choć główną grupą cierpiącą na tę chorobę są osoby starsze, może ona zaatakować już przed 40. rokiem życia.
Zdrowa i zrównoważona dieta jest najlepszym sposobem zapewnienia sobie zdrowia i dobrego samopoczucia. Metoda konstruowania jadłospisu może więc złagodzić objawy wielu dolegliwości psychofizycznych.
Narażenie na działanie pestycydów i innych substancji chemicznych jest związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.
Mężczyźni, którzy stosują dietę bogatą w liczne produkty z zawartością flawonoidów, są mniej podatne na rozwój choroby Parkinsona.
Warzywa, które zawierają nikotynę, w tym papryka, mogą pomóc w obniżeniu ryzyka rozwoju choroby Parkinsona.
Ryzyko rozwoju otępienia stopniowo wzrasta wraz z wiekiem. Poza tym jednak na wystąpienie demencji oddziałują: historia choroby w rodzinie, styl życia, określone choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, czy wysoki poziom cholesterolu, a także depresja.
Choroba Parkinsona prowadząca do zaburzeń funkcji motorycznych często jest zdiagnozowana, gdy takie jej objawy są już widoczne. Naukowcy uważają tymczasem, że mogłaby być rozpoznawana na wcześniejszym etapie, co przyczyniłoby się do opracowania lepszej kontroli mobilności pacjentów.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem