Zdolność ludzi do interpretowania emocji lub skupienia się na wykonywaniu zadania jest ograniczona już przez krótkotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza cząstkami stałymi (PM), co może sprawić, że czynności, takie jak cotygodniowe zakupy w supermarkecie, stają się trudniejsze.
Lęk, autyzm, schizofrenia i zespół Tourette'a mają swoje własne charakterystyczne cechy, ale czynnikiem łączącym te i większość innych zaburzeń psychicznych są zaburzenia rytmu dobowego, mówią eksperci z University of California, Irvine.
Zaburzenia funkcji poznawczych to jedne z obciążeń u pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę nerek. Mogą one poważnie osłabić jakość ich życia i często prowadzą do zwiększonego ryzyka demencji.
MMOżliwe, ze istnieje związek między zaburzeniami słuchu a zwiększonym ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona, ostrzegają eksperci z Lancaster University.
Standardowy lek lewodopa nie zawsze działa przeciwko drżeniom w chorobie Parkinsona, szczególnie w sytuacjach stresowych. Tymczasem propranolol jest skuteczny podczas stresu.
Taniec zmniejsza objawy depresji związane z chorobą Parkinsona, mówią uczeni z York University.
Osoby, które przyjmowały wiele cykli antybiotyków penicylinowych, miały nieznacznie niższe ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, mówią medycy z Rutgers Health.
Odkryto silny związek między utratą węchu a stanem zapalnym w aż 139 schorzeniach. badania podkreślają mało znany, ale potencjalnie zmieniający życie związek: rolę, jaką odgrywa nasz zmysł węchu w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jedna z klas leków na cukrzycę może wiązać się z niższym ryzykiem demencji i choroby Parkinsona. Oceniano inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego-2 (SGLT2), znane również jako gliflozyny. Obniżają poziom cukru we krwi, powodując, że nerki usuwają cukier z organizmu wraz z moczem.
W Japonii odkryto nową metodę walki z chorobą Alzheimer. Jak ustalono, leczenie dopaminą może łagodzić objawy fizyczne w mózgu, a także poprawiać pamięć.
Chociaż wiadomo, że ćwiczenia są dobre dla zdrowia, wiele osób ma trudności z regularnym podejmowaniem aktywności przez dłuższy czas. Dotyczy to jeszcze silniej osób z przewlekłą chorobą, taką jak choroba Parkinsona, w której ograniczenia fizyczne i psychiczne stanowią dodatkowe przeszkody.
Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne spowodowane utratą neuronów produkujących dopaminę, neuroprzekaźnik niezbędny dla kontroli motorycznej i funkcji poznawczych. Wraz ze starzeniem się społeczeństw liczba pacjentów z chorobą Parkinsona gwałtownie rośnie, stąd szuka się nowych sposobów na zmniejszenie ryzyka jej rozwoju.
Dieta bogata w magnez jest kluczowa dla naszego zdrowia - zmniejsza ryzyko uszkodzenia DNA i wystąpienia przewlekłych chorób zwyrodnieniowych.
Istnieją genetyczne powiązania między nieswoistym zapaleniem jelit (inflammatory bowel disease, IBD) a chorobą Parkinsona (PD).
Choroba z ciałami Lewy'ego jest drugą, po chorobie Alzheimera, najczęstszą dolegliwością zwyrodnieniową mózgu.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem