Dieta uboga w fermentujące węglowodany łagodzi niektóre objawy jelitowe i poprawia jakość życia osób cierpiących na chorobę zapalną jelit (IBD).
Stosowanie antybiotyków, zwłaszcza antybiotyków o szerszym spektrum działania, może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby zapalnej jelit (inflammatory bowel disease IBD) i jej podtypów, np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna.
Ponad miliard ludzi w biednych krajach głoduje, jednak niedożywienie jest też poważnym problemem w bogatych krajach, co sprawia, że stanowi jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Niedobór białka w diecie może prowadzić do objawów takich jak: biegunka, stany zapalne jelit i inne zaburzenia układu odpornościowego, które osłabiają organizm i mogą skutkować śmiercią.
Zidentyfikowano możliwy związek między stresem i nawrotami choroby Leśniowskiego-Crohna.
Zespół przewlekłego zmęczenia (chronic fatigue syndrome, CFS) to stan, w którym normalny wysiłek prowadzi do ekstremalnego zmęczenia, a odpoczynek nie pomaga. Nie jest jasne, co wywołuje dolegliwość, ale naukowcy z Cornell University informują, że zidentyfikowali markery choroby w bakteriach jelitowych i bakteryjnych czynnikach zapalnych we krwi.
Demencja rozwija się o około 7 lat wcześniej u osób z nieswoistym zapaleniem jelit.
Właściwe odżywienie pacjenta znacznie skraca czas pobytu w szpitalu, a dzięki lepszej kondycji chorego rzadziej dochodzi do powikłań, których leczenie często jest o wiele droższe, niż leczenie choroby pierwotnej. W przypadku wdrożenia leczenia żywieniowego w warunkach domowych efektywność kosztowa dodatkowo wzrasta - procedura ta jest tańsza nawet o 70-80% względem opieki w szpitalu. Świadczenie jest w pełni refundowane – od gotowych diet poprzez szkolenie z zasad żywienia i ustawienie programu żywienia przez wyspecjalizowany personel, aż po cały potrzebny sprzęt.
Chorzy na autoimmunologiczne choroby zapalne zmagają się z wieloma trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Doświadczają przykrych następstw swojej choroby – zostają pozbawieni szans na kontynuację nauki czy pracy, a w rezultacie rezygnują z niej i muszą zmagać się z wykluczeniem społecznym. Takimi chorobami są np. Nieswoiste Zapalenia Jelit (NZJ) i to właśnie z myślą o tych osobach powstał projekt „Zwyczajnie Aktywni”. Jego celem jest pomoc dla osób dotkniętych chorobą w prowadzeniu aktywności życiowych i zawodowych.
Po raz czwarty w Polsce odbędą się obchody Światowego Dnia Nieswoistych Zapaleń Jelita (IBD Day). Celem inicjatywy, którą organizuje stowarzyszenie J-elita jest rozpowszechnianie wiedzy na temat schorzeń w grupy nieswoistych zapaleń jelita, a także zwrócenie uwagi na problemy osób chorych. Stowarzyszenie zaplanowało dwa spotkania związane z obchodami święta – w Warszawie i Krakowie.
Dla prawie 2 milionów Polaków codzienny dzień pracy nie jest tylko zmaganiem z zawodowymi obowiązkami. Muszą oni bowiem mierzyć się również z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi i ich następstwami, które przyczyniają się często do ich rezygnacji z pracy. Problem ten dotyczy osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Aby pomóc im realizować zawodowe plany, podjęto projekt „Zwyczajnie Aktywni”. Właśnie poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu.
Wsparcie pacjentów cierpiących na autoimmunologiczne choroby zapalne w zwiększaniu szans na utrzymanie aktywności zawodowej, co prowadzi do poprawy jakości ich życia – to główny cel projektu „Zwyczajnie Aktywni”. Do chorych walczących ze wspomnianymi chorobami należą zmagający się z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit (NZJ).
Aż trzy czwarte Polaków nie wie, czym są choroby autoimmunologiczne. Prawie połowa respondentów błędnie uważa, że są one uleczalne. Badanie zrealizowane przez Homo Homini ukazuje faktyczną wiedzę Polaków na temat chorób autoimmunologicznych.
Z wewnętrznej kory tropikalnych winorośli znanych jako Koci Pazur (Vilcacora) przygotowywane są ekstrakty, herbata i kapsułki. Vilcacora została poddana rozmaitym badaniom laboratoryjnym, które wykazały jej skuteczność w łagodzeniu szeregu chorób.
Jedzenie to nie tylko "paliwo" dla organizmu i rozkosz smaku, od dawna medycy polecali określony rodzaj pożywienia na rozmaite choroby. Okazuje się, że niektóre produkty mają moc łagodzenia bólu - działają niemal tak silnie, jak leki.
Antyoksydanty (przeciwutleniacze) są związkami zapobiegającymi lub opóźniającymi proces utleniania wiązań chemicznych rozmaitych substancji. Wspomagają naturalne mechanizmy ochronne. Ich działanie związane jest z unieszkodliwianiem wolnych rodników krążących po ludzkim organizmie i uszkadzających komórki ciała, który to proces przyczynia się do przyspieszania procesu starzenia się i rozwoju wielu chorób. Wśród najsilniejszych antyoksydantów są flawonoidy.