Jak informuje gazeta.pl, w Bydgoszczy tworzone jest Międzynarodowe Centrum Badań nad Funkcjami Poznawczymi, będzie to pierwsza taka placówka w Europie, dotychczas centra tego rodzaju powstały Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Działania i cele bydgoskiej jednostki wyznaczą naukowcy z organizacji „Cogtest Cognition Group”.
Już w maju do kin trafi film opowiadający historię małżeństwa, którego spokojne życie zakłóciła choroba Alzheimera. „ Away from Her”, bo taki tytuł nosi obraz, to reżyserski debiut kanadyjskiej aktorki Sarah Polley, w rolę dotkniętej chorobą Fiony wcieliła się Julie Christie.
Amerykańskie Stowarzyszenie Alzheimera (Alzheimer's Association) poinformowało, że ponad 5 milionów Amerykanów cierpi z powodu choroby Alzheimera, bądź innych odmian demencji, ich liczba zwiększyła się o 10% w porównaniu z rokiem 2002.
Dość popularne jest pytanie o różnice pomiędzy demencją a chorobą Alzheimera. Wydaje się, że lekarze wolą używać terminu „demencja”, jako że określenie „choroba Alzheimera” zyskało liczne treści, które nie tylko nie mieszczą się w jego definicji, ale i w większym stopniu napawa pacjentów lękiem. Wiele osób stosuje powyższe określenia zamiennie.
Fakt, iż starsze osoby miewają problemy z koncentracją tłumaczony jest przez naukowców zmianami zachodzącymi w ich mózgu. W celu lepszego zrozumienia tego procesu naukowcy z Toronto przeprowadzili badania dotyczące sprawności intelektualnej osób w średnim wieku.
Brytyjscy naukowcy opracowali inteligentny dom, mający pomóc pacjentom z demencją, budowla wykorzystuje współczesną technologię do monitorowania aktywności mieszkańca i informuje odpowiednie służby w przypadku, gdy pojawiłby się jakiś problem.
Pozostawanie samotnym sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera, stwierdzili naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago.
Naukowcy twierdzą, że aby egzystować dłużej i lepiej, trzeba wprowadzić niezbyt drastyczne, ale znaczące zmiany w swym życiu. Oto niektóre rady mające pozwolić na dożycie sędziwego wieku:
Jesteś optymistą? Masz dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz żyć dłużej. Według badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic osoby, które pragną długowieczności, powinny zadbać o pozytywne nastawienie do świata.
"36 godzin na dobę Poradnik dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera oraz innymi chorobami otępiennymi i zaburzeniami pamięci w późnymokresie życia" to zbiór cennych wiadomości, informacji, praktycznych porad i zaleceń, jak postępować, aby opieka nad chorym była optymalna, a jednocześnie łatwiejsza dla opiekuna. Autorzy mają ambicję, aby pomóc rodzinom chorych w zachowaniu dobrego samopoczucia i satysfakcji w tym trudnym dla rodzin okresie sprawowania opieki nad chorym.
Inteligentna pamięć pomaga uporać się z codziennymi obowiązkami i zawiłościami naszego życia. Co więcej, jest siłą napędową kreatywności i geniuszu. Ponieważ nie jest ona cechą, która nabywamy wraz z narodzinami, a umiejętnością wyuczoną, możemy ją ćwiczyć i ulepszać bez względu na nasz wiek.
Naukowcy odkryli gen, którego zakłócona budowa najprawdopodobniej ma związek z wstępnym stadium rozwoju choroby.
Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych. Składają się na nią głównie owoce, warzywa, produkty mączne, produkty zbożowe, olej z oliwek, ryby, a także niewielkie ilości czerwonego mięsa i produktów nabiałowych.
Według badań amerykańskich naukowców z Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera (Researchers at the Alzheimer’s Disease Research Center –ADRC ) z Washington University School of Medicine w St. Louis, seniorzy, którzy chcą zasiąść za kierownicą samochodu, powinni ocenić swoją kondycję psychofizyczną. Przeprowadzone badania dowodzą, że ludzie, których dotknęła demencja, czy też pierwsze oznaki choroby Alzheimera, mogą być niezdolni do prowadzenia pojazdów samochodowych.
Powszechnie wiadomo, że odpowiednia dieta oraz higieniczny tryb życia mogą opóźnić proces demencji. Naukowcy nie ustają jednak w poszukaniu coraz skuteczniejszych metod pozwalających zachować mózg w dobrej kondycji, jedną z nowszych propozycji jest wykorzystanie osiągnięć techniki do ćwiczenia szarych komórek.