Owoce to przede wszystkim źródło witamin, jednak jak dowodzą przeprowadzone ostatnio badania, niektóre z owoców mogą zredukować ryzyko zachorowania na Alzheimera.
Stymulacja mózgu może poprawić pamięć osób chorujących na Alzheimera - sądzą naukowcy.
Mimo, że naukowcy nie ustają w poszukiwaniu skutecznych lekarstw terapia Alzheimera nadal polega na łagodzeniu objawów i spowalnianiu postępu choroby. Być może przełomowym wynalazkiem okaże odnawiający mózg hełm.
Preparat, który dotychczas stosowano w leczeniu reumatyzmu cofnął objawy choroby Alzheimera.
Czy pijąc codziennie filiżankę kawy zdajesz sobie sprawę z jej wpływu na zdrowie? Czy wiesz, że kawa dostarcza organizmowi człowieka cennych antyoksydantów? Czy wiesz, że kofeina zawarta w kawie przedłuża zdolność do długotrwałego wysiłku i zwiększa odporność na zmęczenie? Czy wiesz, że spożywanie kawy może między innymi wpłynąć na obniżenie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera, przyczyniać się do spadku ryzyka rozwoju kamicy nerkowej, zwiększać ukrwienie całego organizmu?
Naukowcy od lat szukają sposobu walki z zaburzeniami pamięci. Być może najnowszy wynalazek choć częściowo ułatwi życie osobom mającymi problemy z zapamiętywaniem.
Na konferencji zorganizowanej przez American Academy for Neuroscience zaprezentowano rezultaty badań dotyczących wpływu stymulacji magnetycznej na sprawność umysłową. Dzięki działaniu pola magnetycznego wywoływany jest wzrost nowych neuronów mózgu w obszarach odpowiadających za pamięć. Odkrycie może mieć niebagatelny wpływ na leczenie chorób neurodegradacyjnych.
Jeśli odkrycie Amerykańskich naukowców znajdzie potwierdzenie w dokładnych badaniach klinicznych, niektóre leki stosowane w celu obniżenia ciśnienia mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu choroby Alzheimera.
Naukowcy zidentyfikowali u chorych na Alzheimera różne białka we krwi, które mogą stanowić podstawę wczesnej diagnozy wspomnianej choroby. Rozpoznanie pierwszych symptomów Alzheimera umożliwia podjęcie szybkiego leczenia i jak najdłuższe powstrzymywanie rozwoju choroby.
Nowotwór piersi odnawia się u jednej trzeciej pacjentek - zwracają uwagę naukowcy szukający sposobu na powstrzymanie rozwoju choroby. Brytyjskim naukowcom udało się odkryć gen odpowiedzialny za odnawianie się raka piersi. Dzięki tej wiedzy naukowcy chcą opracować lek zapobiegający nawrotom choroby.
Wczoraj w Ścinawie na Dolnym Śląsku otwarto pierwszy w Polsce szpital dla chorych na Alzheimera. Jednak liczba chorych znacznie przekracza możliwości placówki. „Przydział miejsca u nas będzie graniczył z cudem”, powiedział dyrektor ośrodka Michał Hajtko.
Z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie zaprasza na festyn, który odbędzie się 22 września 2007 r. w Poznaniu.
Nie od dziś wiadomo, że zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale i zdrowia. Stan uzębienia i dziąseł ma wpływ na cały nasz organizm. Dotychczas naukowcy wykazali związek min. pomiędzy stanem zębów a ryzykiem chorób serca.
Na podstawie dużych badań epidemiologicznych udowodniono, że przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet oraz raka jelita grubego. Obiecujące są także efekty stosowania ibuprofenu w leczeniu wspomagającym w chorobie Alzheimera.
Sześć starszych osób cierpiących na demencję gubi się w Hong Kongu każdego dnia – przerażeni badacze apelują by więcej uwagi poświęcać seniorom, dotkniętym tą przypadłością.