Naukowcy nazywają kształcenie ustawiczne ciężką pracą i wskazują jednocześnie, że taka aktywność – co udowadniają badania naukowe - może powstrzymać rozwój choroby Alzheimera.
Grupa Dyskusyjna Badań Przesiewowych nad Chorobą Alzheimera (ADSDG) pracująca pod przewodnictwem Richarda Stefanacci z Uniwersytetu Nauk w Filadelfii przeprowadziła kampanię promującą wśród starszych ludzi wiedzę o objawach tej choroby. Niestety, wiedza osób w wieku 55+ na temat choroby Alzheimera jest ciągle niewielka, czego dowiodły wyniki ankiety przeprowadzonej przez amerykańską firmę Harris Interactive - informuje Medical News Today.
W niedzielę 21 września na poznańskim Starym Rynku odbyła się wystawa fotografii "Ćwicz póki pamiętasz" przygotowaną przez Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie. Prezentacja jest wynikiem poszukiwań nowych pozafarmakologicznych metod wspierania osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera.
Obchody Światowego Dnia Alzheimera to okazja do zwrócenia uwagi na problemy z jakimi borykają się chorzy oraz ich rodziny.
W najbliższą niedzielę, 21 września, z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie zaprasza na Stary Rynek w Poznaniu, gdzie odbędą się pokazy Tai Chi z udziałem przechodniów, gry i zabawy pamięciowe, a także koncert muzyki peruwiańskiej w wykonaniu Hektora Bravo Chury. O godzinie 17 – tej planowane jest internetowe połączenie z Peru, podczas którego poznaniacy będą mogli zobaczyć, jak Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzony jest na drugiej półkuli.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców, niski poziom witaminy B12 u osób starszych może prowadzić do atrofii mózgu.
Zaginięcia to bardzo poważny problem społeczny. W 2007 roku w Polsce zaginęło ponad 15,5 tysiąca osób, z czego około 20 procent stanowili seniorzy. Z doświadczeń ITAKI, Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, wynika że starsi ludzie znajdują się w grupie szczególnego ryzyka zaginięcia ze względu na związane z wiekiem choroby, takie jak: zaburzenia pamięci, kłopoty z koncentracją lub zaburzenia orientacji. Tego typu sprawy w ITACE uzyskują status priorytetowy i są traktowane jako nadzwyczaj ważne i pilne.
Alzheimer to jedna z bardziej uciążliwych chorób rozwijających się wraz z wiekiem. Postępująca demencja utrudnia życie nie tylko choremu ale i jego rodzinie.
Zła dieta może zwiększyć ryzyko demencji, informuje The Daily Telegraph. Niski poziom lipoprotein wysokiej gęstości (high-density lipoproteins: HDL), tj. dobrego cholesterolu skorelowany jest z wysokim prawdopodobieństwem kłopotów z pamięcią. Pomóc mogą tłuste ryby i produkty owsiane.
Dolnośląskie Centrum Psychoterapii zaprasza osoby starsze na Dni Seniora, sprawności i zachowaniu pamięci w jesieni życia oraz ćwiczeniom umysłu i chorobom związanym z pamięcią.
„Ryba wpływa na wszystko”, głosi hasło trwającej od połowy czerwca kampanii Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorzy chcą nakłonić konsumentów do umieszczenia w swoim jadłospisie produktów rybnych ze względu na zdrowotne właściwości żywności tego rodzaju.
Jako często przypominają specjaliści lepiej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć. Tą zasadę potwierdzają brytyjscy naukowcy.
Liczby są alarmujące: już ponad milion osób w Niemczech cierpi na demencję i liczba ta z każdym rokiem jest większa. Większość pacjentów mieszka z rodzinami, ale kiedy pamięć krótkotrwała stopniowo zanika, a osobowość bliskiej osoby zupełnie się zmienia, dla członków rodziny jest to bardzo obciążające. Nie tylko psychicznie, taka sytuacja zazwyczaj mocno obciąża także domowy budżet.
Demencja, która nasila się wraz z wiekiem jest uciążliwa tak dla starszych ludzi, jak i dla ich opiekunów. Jednym z objawów demencji są zaburzenia snu.
Trzydziestolatek może się okazać intelektualnym starcem, podczas gdy umysł emeryta może odznaczać się sprawnością młodzieńca. Jak to możliwe? Tajemnica tkwi w treningu umysłu - tak samo jak można gimnastykować ciało, podobnie powinno się traktować swój umysł. Trzeba go regularnie ćwiczyć, by był sprawny jak najdłużej.