Stereotypy są groźne. Prowadzą do niesprawiedliwego traktowania, stronniczych ocen, uprzedzeń. Są niebezpieczne, bo obniżają jakość życia. Seniorzy szczególnie powinni się przed nimi bronić, piszą redaktorzy kanadyjskiego telegraphjournal.com .
Jedzenie, jakie ludzie spożywają, może mieć znaczący wpływ na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera oraz innych form demencji.
Czujesz się ostatnio zapominalski/a? Jesteś w dobrym towarzystwie. Aż dwie trzecie ludzi w wieku 50 lat i starszych doświadcza pewnych trudności w zapamiętywaniu nazwisk, dat i innych szczegółów. Na szczęście małe spadki możliwości naszej pamięci, które pojawiają się wraz z wiekiem, zazwyczaj nie stanowią objawów zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. To raczej wynik normalnych zmian w strukturze i funkcji mózgu, uspokaja Aaron P. Nelson z Harvard Medical School.
Postęp technologiczny diametralnie zmienił sposób życia. Komputery, telefony komórkowe, i inne urządzenia na dobre wkroczyły do naszej codzienności. Zmiany jednak bywają niełatwe, szczególnie dla tych, którzy pamiętają czasy bez tych wszystkich udogodnień. Ruszył unijny projekt I2HOME, który ma na celu wdrożenie technologii w formie „przyjaznej dla każdego".
Odkryto, że hormon, który kontroluje uwalnianie testosteronu, ma również wpływ na osłabienie pamięci u starszych mężczyzn. To znaczący przełom, twierdzą naukowcy.
Nowe badania na myszach sugerują, że znaczne osłabienie zmysłu powonienia może służyć jako wczesny wskaźnik choroby Alzheimera.
Około 7,3 miliona osób w Europie cierpi na chorobę Alzheimera (AD) i związane z nią zaburzenia takie jak demencja naczyniopochodna. Obciążenie systemów opieki zdrowotnej, z jakim to się wiąże, zwłaszcza w świetle starzejącej się populacji w Europie, jest przytłaczające. Koszt opieki nad jednym pacjentem wynosi około 21.000 EUR, natomiast łączny koszt leczenia w UE w 2005 r. wyniósł blisko 130.000 mln EUR.
Palenie papierosów przez osoby w średnim wieku zwiększa u nich ryzyko wystąpienia demencji o prawie 75%, wynika z nowych badań przeprowadzonych w USA.
Leptyna to hormon, który odpowiedzialny jest m.in. za kontrolę naszego apetytu. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych sugerują, że wysoki poziom tego hormonu w organizmie powiązany jest ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju Choroby Alzheimera.
Pomyśl o tym jak o gimnastyce dla mózgu. Naukowcy wskazują, że tak jak chadzamy na siłownię, by utrzymać dobrą formę, tak powinniśmy chętnie grać w gry stymulujące umysł.
Pogorszenie zdolności koncentracji i pamięci spowodowane jest w znacznej mierze przez czynniki zewnętrzne, często ignorowane, takie jak zanieczyszczone powietrze, skażona woda czy chemicznie konserwowane produkty spożywcze.
Martha Michel, 88-latka z Colorado Springs, przeszła 10 tysięcy mil (16093,44 kilometry), aby uczcić pamięć zmarłego męża.
Dotychczas nie wynaleziono leku na chorobę Alzheimera. Stosowane są jedynie środki, które łagodzą objawy choroby. Obok medykamentów, minimalizowanie symptomów jest zadaniem wczesnej profilaktyki obejmującej ćwiczenia fiozyczne i umysłowe. Teraz pacjentom przyszli w sukurs naukowcy - opracowali urządzenie, które ma pomóc w zapamiętywaniu codziennych wydarzeń.
W niedalekiej przyszłości ludzkość będzie musiała zmierzyć się z ogólnoświatową "epidemią" choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji. Liczby, jakie dotychczas przedstawiali naukowcy, są niedoszacowane, uważają eksperci z Wielkiej Brytanii.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są potrzebne do prawidłowego rozwoju dzieci i utrzymania zdrowia osób dorosłych. Organizm nie potrafi sam ich produkować, dlatego wielonienasycone kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane z pożywieniem lub w postaci suplementów.