Wiadomo już, że znaczna ilość tkanki tłuszczowej wokół brzucha związana jest z wyższym ryzykiem chorób serca. Teraz okazało się, że ma ona również wpływ na zwiększone prawdopodobieństwo demencji.
Nowe badania sugerują, że dieta może wpływać na zdolności poznawcze osób z chorobą Alzheimera. Chociaż wciąż na wczesnym etapie, najnowsze badania, opublikowane w Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology, prezentują interesujące dane.
Bogactwo złotych lat bywa nam ukradzione, bowiem wraz z wiekiem znacznie rośnie ryzyko demencji.
Naukowcy przekształcili komórki glejowe mózgu w dwie różne, funkcjonalne klasy neuronów. Ich odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) Biology, mogą przyczynić się do istotnych postępów w leczeniu chorób neurozwyrodnieniowych takich jak choroba Alzheimera czy udar.
Starzenie się wiąże się z różnymi dolegliwościami, wśród nich prawdziwym strachem napawa demencja. Nowe badanie pokazuje, że większość australijskich baby boomers obawia się o zdrowie swoich mózgów.
Umiarkowane picie może chronić przed wystąpieniem choroby Alzheimera u zdrowych ludzi, wynika z hiszpańskich badań.
Picie filiżanki kawy dziennie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, wynika z portugalskiego badania.
Związana z wiekiem utrata pamięci to wyniszczające schorzenie, które niesie ze sobą duże obciążenia osobiste i społeczne. Jednak wyniki badań osiągnięte w ramach projektu EPITHERAPY sugerują, że naukowcy są już blisko zdobycia wiedzy na temat utraty pamięci przez osoby starsze i opracowania leku poprawiającego pamięć. Wyniki badań opublikowano w magazynie Science.
Starsi mężczyźni, których żony cierpią na demencję, mają 12-krotnie większe ryzyko zachorowania na tę dolegliwość w porównaniu do panów mających zdrowe partnerki. U kobiet, których mężowie mają demencję, notuje się czterokrotnie wyższe ryzyko otępienia.
Jeśli posiadasz wariant genu FTO, który występuje u niemal połowy Amerykanów mających europejskich przodków, znacznie rośnie u ciebie prawdopodobieństwo otyłości i demencji w starszym wieku. Do takich wniosków, po przeprowadzeniu badań, doszli uczeni z University of California w Los Angeles (UCLA).
Stereotypy są groźne. Prowadzą do niesprawiedliwego traktowania, stronniczych ocen, uprzedzeń. Są niebezpieczne, bo obniżają jakość życia. Seniorzy szczególnie powinni się przed nimi bronić, piszą redaktorzy kanadyjskiego telegraphjournal.com .
Jedzenie, jakie ludzie spożywają, może mieć znaczący wpływ na ryzyko rozwoju choroby Alzheimera oraz innych form demencji.
Czujesz się ostatnio zapominalski/a? Jesteś w dobrym towarzystwie. Aż dwie trzecie ludzi w wieku 50 lat i starszych doświadcza pewnych trudności w zapamiętywaniu nazwisk, dat i innych szczegółów. Na szczęście małe spadki możliwości naszej pamięci, które pojawiają się wraz z wiekiem, zazwyczaj nie stanowią objawów zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera. To raczej wynik normalnych zmian w strukturze i funkcji mózgu, uspokaja Aaron P. Nelson z Harvard Medical School.
Postęp technologiczny diametralnie zmienił sposób życia. Komputery, telefony komórkowe, i inne urządzenia na dobre wkroczyły do naszej codzienności. Zmiany jednak bywają niełatwe, szczególnie dla tych, którzy pamiętają czasy bez tych wszystkich udogodnień. Ruszył unijny projekt I2HOME, który ma na celu wdrożenie technologii w formie „przyjaznej dla każdego".
Odkryto, że hormon, który kontroluje uwalnianie testosteronu, ma również wpływ na osłabienie pamięci u starszych mężczyzn. To znaczący przełom, twierdzą naukowcy.