Możliwości pamięciowe zmieniają się w ciągu całego życia człowieka. Maksymalne zdolności osiągamy w wieku około 20 lat, później następuje stabilizacja wyników i w końcu spadek, początkowo powolny, a po 40. roku życia bardziej wyraźny. Istotne osłabienie pamięci następuje po 60. roku życia. Czy jest to jednak nieunikniony proces, który dotyczy wszystkich bez wyjątku? Oto prezentujemy fakty i obalamy mity dotyczące zmian zachodzących z wiekiem w pamięci.
W ciągu dnia nasz mózg gromadzi różne „śmieci", których następnie pozbywamy się dzięki nocnemu odpoczynkowi. Brak snu nie tylko powoduje stres, ale i może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera oraz Parkinsona.
Chohroba Alzheimera jest podstępna - wywraca do góry nogami całe dotychczasowe życie chorego i jego najbliższego otoczenia. Szacuje się, że obecnie cierpi na nią ponad 35 milionów ludzi na świecie, a w Polsce około 200 tysięcy. Jak dotychczas nie ma lekarstwa na tę chorobę. Trudno sobie wyobrazić, co dzieje się w mózgu osoby chorej a tym bardziej - co ona czuje. Gdy następują problemy w orientacji, utrata pamięci, zmienia się też osobowość.
Amerykańscy naukowcy opracowali badanie krwi, które pomoże przewidzieć z dokładnością do 90 proc. rozwój choroby Alzheimera w okresie trzech lat.
Jak wynika z amerykańskiego rocznego raportu, w 2010 roku choroba Alzheimera spowodowała śmierć znacznie większej ilości osób niż się spodziewano. Demencja może być nawet trzecią najczęstszą przyczyną śmierci w USA.
Jak informują amerykańscy naukowcy, środek owadobójczy DDT (dichlorodifenylotrichloroetan), może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Witamina E może być pomocna w spowolnieniu rozwoju demencji.
Powszechnie wiadomo, że brak aktywności fizycznej w dojrzałym i starszym wieku może zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków zdrowotnych. Ciągłe apele o podejmowanie treningów nie są jednak bezpodstawne, badania wykazały, że starsze kobiety spędzają około dwóch trzecich swojego czasu w pozycji siedzącej.
W wielu regionach świata, także w Polsce, można kupić pyszne zdrowe owoce także zimą, które są nie tylko wysokiej jakości, ale również w przystępnej cenie. Mamy możliwość czerpania z szerokiej gamy owoców w sezonie zimowym, a większość z nich jest bogata w witaminę C, która pomaga walczyć z przeziębieniem i grypą. Oto top 5.
W dojrzałym wieku warto ograniczyć określone produkty, by zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, mówią badacze.
Umiarkowane ilości alkoholu spożywane w dojrzałym wieku mogą poprawiać pamięć. Korzystny efekt obserwuje się jednak tylko u tych osób, które nie doświadczają ryzyka choroby Alzheimera.
Wielka Brytania jednoczy świat w walce z demencją poprzez bycie gospodarzem pierwszego szczytu G8 poświęconego koordynacji działań i skutecznej odpowiedzi na wzrost przypadków otępienia.
Jak wynika z szacunków, liczba osób żyjących z demencją na całym świecie potroi się do 2050 roku.
Ćwiczenia wykonywane przez osoby starsze pomagają zapobiec depresji, demencji i innym problemom zdrowotnym.
Choroba Alzheimera to schorzenie zwyrodnieniowe dotykające od 50 do 70% wszystkich osób cierpiących na demencję. Wraz z powolnym, ale progresywnym unicestwianiem neuronów, chorzy cierpią na utratę pamięci i dezorientację, które z czasem pogłębiają się.