Badacze ogłosili przełom w diagnostyce choroby Alzheimera. Do rozpoznania choroby ma wystarczyć badanie krwi.
Kłopoty z orientacją w przestrzeni mogą stanowić jeden z najwcześniejszych objawów choroby Alzheimera.
Szwajcarscy naukowcy ogłaszają istotny postęp w walce z chorobą Alzheimera - opracowali kapsułki, których wszczepienie dostarcza i aktywuje mechanizmy, które wykazują działanie powstrzymujące chorobę.
Rzymianie mawiali :„mens sana in corpore sano" („w zdrowym ciele zdrowy duch") i mieli rację. Współcześni eksperci podkreślają, że nasz stan fizyczny wpływa na umysłowy i odwrotnie.
Borówki amerykańskie i czarne jagody mogą być „lekiem" na chorobę Alzheimera, mówią amerykańscy badacze.
Brzmi dość niezwykle, ale choroby dziąseł mogą wpływać na osłabienie zdolności poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera.
Niemal każdy świetnie odnajduje się we własnym mieszkaniu, osiedlu, biurze. Są jednak osoby, które nie potrafią swobodnie przemierzać tych miejsc. Mogą one cierpieć na syndrom dezorientacji.
Jeden ze składników zielonej herbaty może być pomocny w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Stosowany u chorych na raka lek beksaroten mógłby być używany także w celu ochrony przed chorobą Alzheimera.
W ciagu ostatnich dwóch dekad zmniejszyła się częstość rozwoju demencji (w pewnym wieku), a wpływ na to miał określony styl życia i lepsza edukacja.
Urazy głowy mogą mieć bardzo poważne konsekwencje i nie chodzi jedynie o ich bezpośrednie następstwa - mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona.
Jeśli osoba w średnim wieku przez parę lat traci na wadze z niewiadomego powodu, jest znacznie bardziej narażona na zaburzenia poznawcze, które z czasem przechodzą w demencję.
Uprawiaj jogiczną medytację, to skuteczny sposób na osłabienie stresu.
Warto zmniejszyć ilość cukru w diecie, bo osłabia pamięć i zdolność uczenia się.
Zażywanie witamin z grupy B może opóźnić osłabienie zdolnosci poznawczych.