Początkowo w naszej diecie stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 wynosił 1: 1, ale dzisiaj stanowi 15-20: 1, a nawet więcej. Problem polega na tym, że taka proporcja nie jest dobra dla zdrowia, optymalna powinna wynosić 1-4:1.
Bieganie staje się coraz popularniejsze. W każdym większym mieście organizowane są maratony, półmaratony czy krótsze biegi, a w parkach bez względu na pogodę można spotkać trenujących ludzi. Polska się rozbiegała... i słusznie, bo takie regularne ćwiczenia usprawniają pracę mózgu i pomagają powstrzymać starzenie się.
Osoby chorujące na demencję starczą lub chorobę Alzheimera wymagają specjalnego traktowania w komunikacji. Rozmawiając z nimi nie zawsze powinniśmy mówić im prawdę. Czasami wystarczą sprytne kłamstwa. Z prostego powodu - jeśli powiemy prawdę, osoba ta poczuje się oszukiwana. Eksperci radzą, by w kontaktach z chorymi kierować się empatią i emocjami, a nie logiką.
To proces degeneracji mózgu, ale ma wpływ również na pracę mięśni czy zmysły węchu i smaku. Przedstawiamy, w jaki sposób oddziałuje na ciało człowieka w różnych stadiach choroby.
Od dawna wiadomo, że samotność nie sprzyja zdrowiu. Odizolowani ludzie częściej zapadają na choroby fizyczne i zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Do listy kłopotów związanych z samotnością można teraz dodać chorobę Alzheimera.
Choroby neurodegeneracyjne i różne rodzaje demencji, to rzeczywistość z którą muszą się mierzyć zarówno sami chorzy jak i osoby, które się nimi opiekują - najczęściej członkowie najbliższj rodziny. Jak tegoo typu schorzenia wpływają na bliskich chorego? Co zrobić by opieka nie wiązała się z ryzykiem własnego zdrowia i życia? Czy można zachować bliskie relacje z przy postępującej demencji? Jak rozpoznać moment, w którym chory potrzebuje bardziej specjalistycznej opieki? Na te pytania odpowiada psycholog i gerontolog dr Costis Prouskas.
Opieka nad ludźmi starszymi i schorowanymi jest jednym z najtrudniejszych zajęć. Okazuje się jednak, że pomimo różnych problemów, jakie może powodować u opiekunów, daje korzyści w postaci większych szans na długowieczność.
Dziś w Ścinawie zmarł Andrzej Kopiczyński - polski aktor filmowy i teatralny, znany przede wszystkim z roli w słynnym "Czterdziestolatku". Miał 82 lata.
To, jak szybko chodzisz i jaką masz siłę uścisku dłoni, może wskazywać, czy należysz do grupy ryzyka. Wyniki najnowszych badań Boston University School of Medicine otwierają możliwości opracowania łatwego i taniego testu. Już w najbliższym czasie mogą pojawić się leki zapobiegające Alzheimerowi. Wtedy rola diagnostyki znacząco wzrośnie.
Jakkolwiek droga do skutecznego leczenia pacjentów jest jeszcze długa, nowe odkrycie daje dużą nadzieję na skuteczną walkę z Alzheimerem. Szwajcarscy uczeni opracowali lek, który zmniejsza ilość tzw. płytki amyloidowej charakterystycznej przy rozwoju choroby.
Komediowy aktor Gene Wilder zmarł 29 sierpnia, w swoim domu. Powodem śmierci były kompilacje związane z chorobą Alzheimera. Aktor miał 83 lata.
Utrata pamięci nie zawsze jest jedną z pierwszych oznak rozwoju demencji. Istotne są też zmiany zachowania.
Rodzaj wykonywanej pracy ma wpływ na nasze zdrowie. Przykładowo, określone zajęcia pomagają uchronić się przed demencją.
Badacze z University of Minnesota są przekonani, że odkryli prosty sposób na diagnozę choroby Alzheimera. Wystarczy określone badanie oczu, by móc ocenić ryzyko tej neurodegradacyjnej choroby.
HDL, czyli tzw. "dobry cholesterol" jest niezbędny do utrzymania dobrej pamięci u osób po sześćdziesiątce.