Od kilku lat wiadomo, że wielojęzyczność może poprawiać zdrowie mózgu. Teraz skupiono się na wpływie znajomości języków obcych na ryzyko choroby Alzheimera oraz łagodnych zaburzeń poznawczych. Wniosek jest jeden: warto stać się poliglotą.
Ponieważ człowiek jest jednością psycho-fizyczną, emocje przekładająs się na stan zdrowia fizycznego. Okazuje się, że samo pozytywne nastawienie do seniorskiego wieku może zmniejszyć ryzyko problemów zwiazanych ze starzeniem się, takich jak otępienie.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że osoby cierpiące na różne choroby psychiczne czerpią znaczne korzyści z towarzystwa zwierząt - domowi pupile zapewniają pacjentom domowe bezwarunkowe wsparcie i pomagają w radzeniu sobie ze stygmatyzacją.
Kurkuma, azjatycka przyprawa, pomaga zachować dobrą pamięć i osłabia objawy depresji.
Wielu ludzi ciągle uważa, że zdrowa dieta to taka, która zawiera niewielkie ilości tłuszczów, tymczasem to składniki niezbędne, a ich nadmierne ograniczenie zaburza funkcjonowanie organizmu i może skutkować pewnymi problemami estetycznymi, a także medycznymi. Warto pamiętać, że jedne tłuszcze są zdrowe, a inne - nie, ale nie można eliminować tego składnika z diety zupełnie. Poniższe objawy wskazują, że nie dostarczasz sobie odpowiedniej jego ilości.
Lek opracowany w celu walki z cukrzycą może pomóc w osłabieniu rozwoju choroby Alzheimera.
Cholina to wciąż zbyt mało znana substancja, która ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Ten składnik odżywczy wpływa na człowieka już od momentu poczęcia, kształtując jego rozwój przez całe życie. Może wpływać m.in. na obniżenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Czym dokładnie jest cholina i dlaczego jej suplementacja jest tak ważna? O tym zagadnieniu 14 grudnia dyskutowano w Warszawie podczas interdyscyplinarnego posiedzenia zespołu ekspertów.
Polska aktorka Alina Janowska zmarła w wieku 94 lat. Informację przekazał prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz.
Choć wydaje nam się to paradoksalne, stres miewa pozytywne efekty. Przykładowo, pewien poziom stresu pozwala się lepiej zmobilizować do działania i zwiększa naszą efektywność. Teraz okazuje się również, że może mieć wpływ na wydłużenie życia.
Chorzy na niepamięć – tak mówi o osobach z demencją, Michał Zabłocki, poeta, autor piosenek m.in. w repertuarze Grzegorza Turnaua, autor wierszy o matce, znanej aktorce Alinie Janowskiej, która od kilku lat zmaga się z chorobą Alzheimera.
Niedobór snu to współczesna „plaga". Dużo pracujemy, mamy wiele obowiązków rodzinnych i w efekcie wydłużamy godziny aktywności skracając czas przeznaczony na sen. Takie postępowanie jest jednak bardzo ryzykowne - może skrócić życie.
Konieczne jest jak najszybsze wdrożenie procedur umożliwiających wczesne wykrywanie symptomów choroby oraz standardów postępowania leczniczego i opiekuńczego wobec osób chorych – NIK przedstawia konkluzje z panelu ekspertów. Działania nie mogą ograniczać się jedynie do wsparcia chorych, bo Alzheimer to choroba całych rodzin. I to właśnie rodziny chorych na Alzheimera ponoszą społeczne, ekonomiczne i psychiczne koszty opieki.
Choroba Alzheimera kojarzona jest głównie z utratą pamięci. Nie należy jednak lekceważyć innych niepokojących objawów, które narastają dużo wcześniej niż samo głębokie otępienie. Specjaliści przestrzegają: im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym dłuższy jest czas dobrego funkcjonowania chorego.
W przyszłym tygodniu będziemy obchodzić Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera. To dobra okazja, aby zwrócić uwagę na sytuację osób cierpiących na to schorzenie. W naszym kraju na Alzheimera choruje około 300-350 tysięcy osób. Medycyna nie jest w stanie zahamować na stałe rozwoju schorzenia, ale może wpływać na poprawę życia chorych. Jak zrozumieć ich świat?
Z nowych badań wynika, że starsze osoby, które regularnie ćwiczą, mogą odwrócić oznaki starzenia się w mózgu. Najsilniejsze efekty w tym zakresie wydaje się mieć taniec.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem