Nadciśnienie to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, które mogą prowadzić do zagrażających życiu chorób i zdarzeń sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że nie pozostaje też bez wpływu na nasze zdolności poznawcze - zbyt wysokie ciśnienie w starszym wieku zwiększa ryzyko rozwoju demencji.
Zmiany w białku Tau, które ma istotny wpływ na rozwój różnych form raka, może mieć też związek z chorobami nowotworowymi.
Według WHO demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i utraty samodzielności wśród osób starszych na całym świecie - cierpi na nią około 50 milionów osób, a co roku odnotowuje się prawie 10 milionów nowych przypadków. Najczęściej występuje choroba Alzheimera, która odpowiada za około 60-80% przypadków demencji.
Ze względu na spektrum objawów często mylone z chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera, otępieniem naczyniowym, guzem mózgu, a nawet depresją. Było przyczyną śmierci amerykańskiego aktora Robina Williamsa, u którego najpierw podejrzewano depresję. O czym mowa? Otępienie z ciałami Lewy’ego – druga po chorobie Alzheimera pierwotna neurologiczna przyczyna otępienia w wieku podeszłym.
Trzeba się wysypiać, by uniknąć choroby Alzheimera. Niedobory snu mają związek z rozwojem demencji.
Powszechnie znane powiedzenie „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” sprawdza się m. in. w terapii z udziałem tych zwierząt. Okazuje się, że ich towarzystwo pozytywnie wpływa na przebieg rekonwalescencji pacjenta i to podyktowanej najróżniejszymi schorzeniami.
Jakkolwiek nadmiar cholesterolu jest jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych i zagraża naszemu układowi krążenia, może mieć również dobre efekty. Wydaje się jednak, że większa ilość cholesterolu u ludzi w sędziwym wieku przekłada się na lepszą ochronę przed chorobą Alzheimera.
Od kilku lat wiadomo, że wielojęzyczność może poprawiać zdrowie mózgu. Teraz skupiono się na wpływie znajomości języków obcych na ryzyko choroby Alzheimera oraz łagodnych zaburzeń poznawczych. Wniosek jest jeden: warto stać się poliglotą.
Ponieważ człowiek jest jednością psycho-fizyczną, emocje przekładająs się na stan zdrowia fizycznego. Okazuje się, że samo pozytywne nastawienie do seniorskiego wieku może zmniejszyć ryzyko problemów zwiazanych ze starzeniem się, takich jak otępienie.
Od jakiegoś czasu wiadomo, że osoby cierpiące na różne choroby psychiczne czerpią znaczne korzyści z towarzystwa zwierząt - domowi pupile zapewniają pacjentom domowe bezwarunkowe wsparcie i pomagają w radzeniu sobie ze stygmatyzacją.
Kurkuma, azjatycka przyprawa, pomaga zachować dobrą pamięć i osłabia objawy depresji.
Wielu ludzi ciągle uważa, że zdrowa dieta to taka, która zawiera niewielkie ilości tłuszczów, tymczasem to składniki niezbędne, a ich nadmierne ograniczenie zaburza funkcjonowanie organizmu i może skutkować pewnymi problemami estetycznymi, a także medycznymi. Warto pamiętać, że jedne tłuszcze są zdrowe, a inne - nie, ale nie można eliminować tego składnika z diety zupełnie. Poniższe objawy wskazują, że nie dostarczasz sobie odpowiedniej jego ilości.
Lek opracowany w celu walki z cukrzycą może pomóc w osłabieniu rozwoju choroby Alzheimera.
Cholina to wciąż zbyt mało znana substancja, która ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Ten składnik odżywczy wpływa na człowieka już od momentu poczęcia, kształtując jego rozwój przez całe życie. Może wpływać m.in. na obniżenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Czym dokładnie jest cholina i dlaczego jej suplementacja jest tak ważna? O tym zagadnieniu 14 grudnia dyskutowano w Warszawie podczas interdyscyplinarnego posiedzenia zespołu ekspertów.
Polska aktorka Alina Janowska zmarła w wieku 94 lat. Informację przekazał prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz.