Aktorka Catherine Zeta-Jones przechodzi miesięczną kurację psychiatryczną związaną z jej zaburzeniami dwubiegunowymi. Mąż gwiazdy - Michael Douglas - poinformował, że leczenie przynosi pożądane skutki.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), określana też jako psychoza maniakalno-depresyjna, jest poważną chorobą psychiczną, która powoduje nietypowe, skrajne zmiany nastroju, poziomu energii i aktywności oraz zdolności wykonywania codziennych zadań (definicja wg amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego - National Instytut of Mental Healt, NIHM).
Rozmowa na temat choroby afektywnej dwubiegunowej z prof. dr hab. n. med. Andrzejem Czernikiewiczem, kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Ludzie wykonujący kreatywne zawody częściej są leczeni na choroby psychiczne niż ogólna populacja. To szczególne połączenie odkryto pomiędzy pisarstwem a schizofrenią.
Międzynarodowy zespół naukowców zmapował geny człowieka, które zwiększają lub zaburzają odporność mózgu na rozmaite choroby neurologiczne i psychiczne. W toku badań zaprezentowanych w czasopiśmie Nature Genetics zidentyfikowano geny, które mogą rzucić światło na różnice występujące w wielkości mózgu i inteligencji. Wyniki mogą również przełożyć się na opracowanie nowych terapii farmakologicznych.
Kiepski nastrój i zaburzenia lękowe okazują się być powszechne wśród osób w podeszłym wieku, dotyczy to zwłaszcza kobiet, wynika z raportu opublikowanego w majowym numerze "Archives of General Psychiatry".
Z wyników badań opublikowanych w American Journal of Human Genetics dowiadujemy się, że naukowcy zidentyfikowali gen, który najprawdopodobniej ma znaczny wpływ na pojawienie się chorób psychicznych.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) zajmuje obecnie siódme miejsce wśród chorób psychicznych wywołujących spadek jakości życia i cierpienie. Brak wiedzy na temat przyczyn i skutków choroby wiąże się z rosnącą liczbą chorych.
Szwedzcy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że dzieci starszych ojców są bardziej narażone na wystąpienie u nich zaburzeń psychicznych takich jak choroba afektywna dwubiegunowa, niż potomstwo ojców, którzy mają mniej niż 30 lat.