Leki powszechnie stosowane w walce z takimi dolegliwościmi, jak nadciśnienie, mogą przynieść znaczące korzyści osobom z poważnymi chorobami psychicznymi, w tym pacjentom ze schizofrenią i chorobą afektywną dwubiegunową.
Psychiatrzy z amerykańskich Amen Clinics przeprowadzili badania, z których wynika, że nadmierne picie alkoholu i palenie marihuany postarza mózg.
Uczeni z Johns Hopkins University odkryli, że jedzenie przetworzonego mięsa może sprzyjać pojawianiu się objawów chorób psychicznych.
Mariah Carey wyznała, że do długiego czasu cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową. Pierwsza diagnoza pojawiła się w 2001 roku po tym jak wokalistka dziwnie zachowywała się w programie MTV, w wyniku czego trafiła do szpitala.
W wieku 46 lat zmarła Dolores O'Riordan, wokalistka znana przede wszystkim z The Cranberries.
Sinéad O'Connor trafiła pod opiekę medyczną przypuszczalnie po tym, jak usiłowała popełnić samobójstwo. Artystka nie czuje się najlepiej i jest poddawana leczeniu.
Osoby z kliniczną depresją są trzy razy bardziej skłonne do popełnienia przestępstw z użyciem przemocy niż ludzie wolni od tej choroby.
Niedawno świat obiegła wieść o śmierci znanego z wielu ról komediowych aktora Robina Williamsa. Okazało się, że od dawna cierpiał na depresję i różne uzależnienia. Williams jednak nie jest wyjątkiem, wielu komików zmaga się z przygnębianiem i smutkiem.
Jak wynika z badań uczonych z Oxford University, poważne choroby psychiczne skracają długość życia o 10-20 lat. To więcej niż w przypadku osób nałogowo palących papierosy.
W porównaniu do dzieci młodszych ojców, latorośle starszych mężczyzn są znacznie bardziej narażone na szereg zaburzeń psychicznych, wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie JAMA Psychiatry.
Aktorka Catherine Zeta-Jones przechodzi miesięczną kurację psychiatryczną związaną z jej zaburzeniami dwubiegunowymi. Mąż gwiazdy - Michael Douglas - poinformował, że leczenie przynosi pożądane skutki.
Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), określana też jako psychoza maniakalno-depresyjna, jest poważną chorobą psychiczną, która powoduje nietypowe, skrajne zmiany nastroju, poziomu energii i aktywności oraz zdolności wykonywania codziennych zadań (definicja wg amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego - National Instytut of Mental Healt, NIHM).
Rozmowa na temat choroby afektywnej dwubiegunowej z prof. dr hab. n. med. Andrzejem Czernikiewiczem, kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Ludzie wykonujący kreatywne zawody częściej są leczeni na choroby psychiczne niż ogólna populacja. To szczególne połączenie odkryto pomiędzy pisarstwem a schizofrenią.
Międzynarodowy zespół naukowców zmapował geny człowieka, które zwiększają lub zaburzają odporność mózgu na rozmaite choroby neurologiczne i psychiczne. W toku badań zaprezentowanych w czasopiśmie Nature Genetics zidentyfikowano geny, które mogą rzucić światło na różnice występujące w wielkości mózgu i inteligencji. Wyniki mogą również przełożyć się na opracowanie nowych terapii farmakologicznych.