Im więcej seniorów pokolenia powojennego wyżu demograficznego przekracza 60 rok życia, tym częściej wielu z nich zaczyna się martwić o stan swojego umysłu i ewentualne możliwości jego pogorszenia się. Faktem jest, że ludzie żyją dłużej, ale co z tego jeśli kondycja fizyczna, a co najważniejsze mózg nie pozwala na radość z życia do późnych lat starości.
Choroba Alzheimera polega na zmianach zwyrodnieniowych w mózgu a dokładniej zaniku tkanki nerwowej. Postępujące stopniowo zaburzenia działania mózgu doprowadzają w efekcie do utraty pamięci, zdolności uczenia się, pojmowania, trzeźwego myślenia, oceny sytuacji, pogorszenia umiejętności komunikacyjnych i znacznego obniżenia się zdolności radzenia sobie z czynnościami życia codziennego.
Jak donoszą najnowsze badania, u ludzi, u których nie ma widocznych objawów choroby Alzheimera sprawność mózgu może się obniżać w sposób niezauważalny. Ukryte schorzenie mimo swojej niszczącej działalności nie ujawnia widocznych symptomów.
Lee Nugent, 74-letni mieszkaniec Orlando (Floryda), to przypadek medycznej anomalii: mimo podeszłego wieku nie bierze żadnych lekarstw i cieszy się wyśmienitą kondycją fizyczną oraz umysłową - codziennie spaceruje 4 mile w towarzystwie swej żony, 65-letniej Lindsay Vu Nugent. Twierdzi, że chodzenie oraz dieta oparta przede wszystkim na surowych warzywach, korzystnie wpływają nie tylko na jego samopoczucie, ale i pamięć.
Według amerykańskiej prasy 74-letnia Elizabeth Taylor od kilku miesięcy cierpi najprawdopodobniej na chorobę Alzheimera. Zdobywczyni Oskara jest obecnie w początkowym stadium choroby.
Słaba wydajność fizyczna organizmu może powodować zwiększenie niebezpieczeństwa wystąpienia demencji i choroby Alzheimera. Źródła naukowe podkreślają, że związane z wiekiem obniżanie się sprawności fizycznej i kognitywnych funkcji naszego mózgu (myślenie, uczenie się ipamięć) jest częstym rezultatem wielu chorób.
Ludzki kod gentyczny został opublikowany w środę w brytyjskim magazynie Nature. Dokładne odwzorowanie ludzkiego genomu jest określane przez naukowców mianem monumentalnego.
Dorośli w Stanach Zjednoczonych bardziej boją się choroby Alzheimera niż ataku serca czy wylewu. Jak pokazują wyniki ankiety przygotowanej przez MetLife Foundation, dziewięć na dziesięć osób mimo obaw przed Alzheimerem, nie czyni żadnych kroków przygotowujących na nadejście choroby.
W dniach od 29 czerwca do 1 lipca w Paryżu, odbędzie się już po raz 16 Europejska Konferencja na temat Alzheimera. Tematem organizowanego przez French Alzheimer Association i Alzheimer Europe międzynarodowego spotkania jest "Alzheimer 100 lat później", czyli spojrzenie na tę chorobę z perspektywy minionego wieku, po 100 latach od oficjalnego przedstawienia objawów i przebiegu demencji przez samego jej odkrywcę, Aloisa Alzheimera.
W Pałacu Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę, na której zgromadzono rysunki Mariana Siwka, artysty, który pomimo postępującej choroby Alzheimera nie przestał tworzyć. Kuratorem wystawy „Pod powierzchnią” jest córka artysty, która chce pokazać rysunki ojca z lat 1960-1999 dotąd niewystawiane i te z czasu choroby 2000-2006.
Neuropharma - hiszpańska firma bio-farmaceutyczna, uzyskała zgodę od niemieckich środowisk naukowych i Komisji Etyki na rozpoczęcie pierwszej fazy badań klinicznych nowego leku, dającego nadzieję na postęp w leczeniu choroby Alzheimera.
Zmniejszenie poziomu insuliny może odpowiadać za rozwój choroby Alzheimera, jak pokazały eksperymentalne badania na zwierzętach. Ma bowiem wpływ na osłabienie układu kognitywnego organizmu oraz całkowity rozpad komórek i całkowite pogorszenie stanu mózgu – mówią badacze z Rhode Island Hospital i Brown Medical School. Wyniki badań opublikowano w bieżącym wydaniu „Journal of Alzheimer”.
Regularne picie zarówno zielonej jak i czarnej herbaty zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
Firma Myriad Genetics Inc rozpoczęła szeroko zakrojone testy nowej kuracji powstrzymującej rozwój choroby Alzheimera. Lekarstwo, które nazywa się Flurizan spowalnia proces postępowania choroby. W testach bierze udział aż 1600 pacjentów - ochotników.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Kalifornii dowiodły, że prawie w 80 proc. przypadkach na rozwój Alzheimera ma wpływ dziedziczenie.