Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych są pełni nadziei odnośnie nowego sposobu na wykrycie choroby Alzheimera, opierającego się na teście skóry. Istotą owej metody jest specyficzny enzym, który reaguje w sposób charakterystyczny tylko ze skórą chorego na Alzheimera.
Naukowcy z the University of Massachusetts Lowell odkryli, że jabłka i sok jabłkowy mają niebagatelny wpływ na podwyższenie aktywności mózgu.
Metoda polegająca na nieinwazyjnym badaniu oka przy pomocy wiązki laserowej jest obecnie testowana przez zespól lekarzy pod kierownictwem doktora Lee Goldstein’a z Brigham and Women's Hospital w Bostonie.
Być może w niedługim czasie pojawi się alternatywa w metodzie leczenia objawów Alzheimera. Naukowcy opracowali specjalny plaster, dzięki któremu leki nie muszą być podawane doustnie jak to do tej pory miało miejsce, ale mogą być wchłaniane przez skórę.
Kolostrynina powoduje znaczące zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera. Jest to substancja składająca się z kompleksu białek, występuje w siarze- substancji wydzielanej przez gruczoły mlekowe u ssaków w końcowym etapie ciąży i pierwszym okresie karmienia nowonarodzonego organizmu. Jest szansa na stosowanie kolostryniny jako medykamentu na większą skalę, ponieważ naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Antoni Polanowski i prof. Tadeusz Wilusz wypracowali przemysłowy sposób wyodrębniania kolostryniny z siary krów i owiec. Sam fakt, iż wspomniana substancja powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera, został odkryty również przez Polaków - prof. Józefa Lisowskiego oraz doc. Marię Janusz.
Bogaty w przeciwutleniacze wyciąg z jagód i truskawek ma pozytywny wpływ na mózg i może opóźniać proces starzenia się – wynika z najnowszych badań.
Nie tylko chorzy na cukrzycę, ale także osoby, u których poziom cukru jest (na razie) tylko nieco za wysoki muszą się liczyć ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera – pisze „The Washington Post”.
Uczeni z Wrocławia opracowali substancję o nazwie kolostrynina, która opóźnia proces niszczenia neuronów w mózgu u osób cierpiących na chorobę Alzheimera – pisze „Gazeta Wyborcza”. Naukowcy z Instytutu Biochemii Uniwersytetu Wrocławskiego uzyskali cenny preparat z wydzieliny gruczołów mlecznych owiec.
Według badań, których wyniki opublikowało m. in. czasopismo „Archives of Neurology”, istnieje możliwość wczesnego wykrycia zagrożenia chorobą Alzheimera poprzez zbadanie ilości dwóch białek we krwi.
Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mogą wiele zyskać dzięki zabawie lalkami lub pluszowymi misiami. Taka forma aktywności może znacznie polepszyć komunikację osób chorych z otoczeniem, przyjaciółmi lub rodziną - wynika z najnowszych badań.
Im więcej seniorów pokolenia powojennego wyżu demograficznego przekracza 60 rok życia, tym częściej wielu z nich zaczyna się martwić o stan swojego umysłu i ewentualne możliwości jego pogorszenia się. Faktem jest, że ludzie żyją dłużej, ale co z tego jeśli kondycja fizyczna, a co najważniejsze mózg nie pozwala na radość z życia do późnych lat starości.
Choroba Alzheimera polega na zmianach zwyrodnieniowych w mózgu a dokładniej zaniku tkanki nerwowej. Postępujące stopniowo zaburzenia działania mózgu doprowadzają w efekcie do utraty pamięci, zdolności uczenia się, pojmowania, trzeźwego myślenia, oceny sytuacji, pogorszenia umiejętności komunikacyjnych i znacznego obniżenia się zdolności radzenia sobie z czynnościami życia codziennego.
Jak donoszą najnowsze badania, u ludzi, u których nie ma widocznych objawów choroby Alzheimera sprawność mózgu może się obniżać w sposób niezauważalny. Ukryte schorzenie mimo swojej niszczącej działalności nie ujawnia widocznych symptomów.
Lee Nugent, 74-letni mieszkaniec Orlando (Floryda), to przypadek medycznej anomalii: mimo podeszłego wieku nie bierze żadnych lekarstw i cieszy się wyśmienitą kondycją fizyczną oraz umysłową - codziennie spaceruje 4 mile w towarzystwie swej żony, 65-letniej Lindsay Vu Nugent. Twierdzi, że chodzenie oraz dieta oparta przede wszystkim na surowych warzywach, korzystnie wpływają nie tylko na jego samopoczucie, ale i pamięć.
Według amerykańskiej prasy 74-letnia Elizabeth Taylor od kilku miesięcy cierpi najprawdopodobniej na chorobę Alzheimera. Zdobywczyni Oskara jest obecnie w początkowym stadium choroby.