Sepsa to zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej spowodowanej zakażeniem, który powoduje zagrażające życiu choroby i nierzadko czyni osoby starsze niepełnosprawnymi oraz cierpiącymi z powodu problemów z pamięcią. Naukowcy twierdzą, że zaburzenia funkcji poznawczych, które następują w wyniku sepsy u 60 procent starszych pacjentów, przeradzają się w wieloletnie problemy.
Ilość witaminy B12 jest związana ryzykiem rozwoju demencji. W badaniu nad tą prawidłowością wzięło udział 271 osób. Okazało się, że osoby z najwyższym poziomem witaminy B12 w organizmie miały niższe ryzyko zachorowania na jakąś formę demencji.
Znajomość dwóch języków może poprawić określone zdolności poznawcze, wynika z badań przeprowadzonych w Rotman Research Institute w Toronto. Bilingwizm może opóźnić objawy choroby Alzheimera przez okres czterech do pięciu lat, stwierdzają uczeni.
Brytyjscy lekarze opracowują tabletkę, która zapobiega zapominaniu u osób starszych.
Niski poziom testosteronu u starszych mężczyzn z zaburzeniami pamięci może stanowić sygnał rozwoju choroby Alzheimera, a także zwiększenia ryzyka rozwoju demencji związanej z wiekiem.
Mamy kolejny powód, by przestrzegać diety i dużo ćwiczyć: utrzymanie zdrowego serca może spowolnić starzenie się mózgu.
Przyjaciele i rodzina mogą okazać się lepsi w wykrywaniu choroby Alzheimera niż testy medyczne, mówią eksperci.
Naukowcy z Japonii stworzyli robota, który może pomóc ludziom z łagodną demencją poprzez werbalne przypominanie o różnych rzeczach, takich jak spotkania i zażywanie leków.
Dziś Światowy Dzień Alzheimera. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem: "Demencja - czas działać".
Witamina E jest istotnym elementem naszej diety, ponieważ ma wpływ na wiele funkcji organizmu. Zwalcza wolne rodniki tlenowych, które mogą szkodzić integralności błon komórkowych i tym samym jest znana jako silny przeciwutleniacz. Odpowiednia ilość witaminy E to dobre samopoczucie, ochrona przed demencją i młody wygląd.
Według nowego badania starsi mężczyźni są 1,5 razy bardziej narażeni na łagodne zaburzenia poznawcze (mild cognitive impairment, MCI) niż kobiety.
Najnowsze badania opublikowane w "Archives of Neurology, w których wzięły udział osoby starsze, wykazały, że słabsze mięśnie czynią danego pacjenta bardziej podatnym na zachorowanie na chorobę Alzheimera w późniejszym etapie życia. Silniejsze jednostki mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.
Uczeni odkryli kolejny związek między problemami natury psychicznej a demencją. Okazuje się, że weterani, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego, częściej doświadczają objawów otępienia w starszym wieku.
Co wspólnego mają szpinak, nasiona słonecznika i koktajl z mango lub jagód? Wszystko to może pomóc uchronić się przed demencją, bądź chorobą Alzheimera, ponieważ stanowi doskonałe źródłem różnego rodzaju form witaminy E.
To pytanie nurtowało zmarłego niedawno gerontologa, dr. Roberta Butlera. Poszukiwaniu na nie odpowiedzi poświęcił swoje całe zawodowe życie. Wyniki jego badań publikowano w najbardziej prestiżowych magazynach z zakresu medycyny. Dzięki słynnemu lekarzowi wiemy więcej o procesie starzenia się