Podczas opieki nad osobami starszymi zdarzają się sytuacje, gdy trzeba zmierzyć się z nadpobudliwością podopiecznego. To zazwyczaj trudna konfrontacja. Jeśli poznamy mechanizmy takich zachowań i nauczymy się odpowiednio reagować - łatwiej nam będzie nad nimi zapanować.
Naukowcy zidentyfikowali zestaw ponad 1.400 białek w mózgu człowieka, które są przyczyną ponad 130 chorób. Odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Nature Neuroscience, mogą przyczynić się do opracowania nowych metod leczenia rozmaitych schorzeń. Ponadto wyniki badań rzucają światło na ewolucyjne początki ludzkich zachowań. Prace były współfinansowane przez UE.
„Dobry cholesterol" zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera u osób starszych.
Nowoczesny styl życia i stres zwiększa ilość przypadków występowania demencji i choroby Alzheimera u pacjentów na całym świecie. Ponieważ coraz więcej osób starszych jest dotkniętych chorobami związanymi z osłabieniem pamięci, dolegliwości te stają się przedmiotem badań zarówno medyków, jak i twórców nowych technologii. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom osób chorujących na demencję przystosowując różne urządzenia do wspomagania codziennego życia chorych.
O czym ma decydować ukończenie 65 lat? Zdaniem uczonych z Gerontological Society of America, forma i samopoczucie w tym właśnie wieku ma decydujące znaczenie dla jakości dalszego życia. Uczeni podkreślają wagę aktywności fizycznej.
Jesteś dojrzałą osobą i zdarza ci się zapominać o różnych rzeczach? Czyjeś urodziny, spotkanie, telefon do znajomych wypada ci z głowy i zaczynasz się martwić o swoje zdrowie. Spokojnie, to zupełnie normalne zjawisko, gdy jest się zapracowanym/ą. Dowiedz się więcej na temat demencji.
Producenci nowego suplementu zapewniają: pozwala dłużej cieszyć się dobrą sprawnością umysłową i opóźnia objawy demencji. Nurolodzy są nieco bardziej sceptyczni.
Naukowcy odkryli, że tkanka spoza mózgu, która zawiera białko beta-amyloidowe o niepoprawnym fałdowaniu może się przemieszczać i "zainfekować" mózg. Patologiczne złogi białkowe zostały ściśle powiązane z genezą zaburzenia neurozwyrodnieniowego zwanego chorobą Alzheimera.
Najnowsze badania opublikowane w "Archives of Neurology sugeruje, że wyższa zawartość witaminy E w diecie może pomóc w zapobieganiu demencji. Badania wykazały, że osoby, którzy spożywały znaczną ilość pokarmów z witaminą E, były o 25 procent mniej narażone na rozwój demencji.
Wesołość i przyjacielskie nastawienie pomoże powstrzymać rozwój demencji.
Sepsa to zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej spowodowanej zakażeniem, który powoduje zagrażające życiu choroby i nierzadko czyni osoby starsze niepełnosprawnymi oraz cierpiącymi z powodu problemów z pamięcią. Naukowcy twierdzą, że zaburzenia funkcji poznawczych, które następują w wyniku sepsy u 60 procent starszych pacjentów, przeradzają się w wieloletnie problemy.
Ilość witaminy B12 jest związana ryzykiem rozwoju demencji. W badaniu nad tą prawidłowością wzięło udział 271 osób. Okazało się, że osoby z najwyższym poziomem witaminy B12 w organizmie miały niższe ryzyko zachorowania na jakąś formę demencji.
Znajomość dwóch języków może poprawić określone zdolności poznawcze, wynika z badań przeprowadzonych w Rotman Research Institute w Toronto. Bilingwizm może opóźnić objawy choroby Alzheimera przez okres czterech do pięciu lat, stwierdzają uczeni.
Brytyjscy lekarze opracowują tabletkę, która zapobiega zapominaniu u osób starszych.
Niski poziom testosteronu u starszych mężczyzn z zaburzeniami pamięci może stanowić sygnał rozwoju choroby Alzheimera, a także zwiększenia ryzyka rozwoju demencji związanej z wiekiem.