Spożywanie pieczonych ryb przynajmniej raz w tygodniu, może poprawiać zdrowie mózgu osób starszych i znacznie zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera.
Wkrótce Boże Narodzenie, wielu z nas planuje odwiedziny przyjaciół i krewnych, których nie widzieliśmy przez jakiś czas. Daleko mieszkająca mama, starsza ciocia, czy dawny, zaprzyjaźniony z rodziną sąsiad nie należą do grona często widywanych osób i Święta stanowią doskonałą okazją do nadrobienia zaległości w kontakcie z bliskimi. Jednocześnie jednak sporadyczne spotkania powinny wyostrzyć uwagę gości - są szczególnie istotne dla oceny zmian zachowania u osób starszych, które świadczy o samopoczuciu i stanie zdrowia.
Zaskakujące, jak pewne decyzje, drobne modyfikacje stylu życia i wypracowane nawyki oddziałują na zarówno na codzienność, jak i perspektywę kolejnych lat. Poniżej parę nietajemnych, ale czasem niedocenianych, badań i działań, których pozytywne efekty są gwarantowane...
Dieta bogata w tłuszcze nasycone i węglowodany proste wydaje się zwiększać stężenie biomarkerów związanych z chorobą Alzheimera, wynika z najnowszych badań.
Naukowcy są bliżej zrozumienia, dlaczego odpowiednia dieta może wydłużyć życie. Wraz z upływem lat potrzebujemy mniejszej ilości kalorii, ale wielu z nas w dojrzalszym wieku je tyle samo posiłków, mówią uczeni. Badania wskazują, że zmniejszenie ilości spożywania kalorii może spowolnić proces starzenia, a także rozwój chorób, takich jak cukrzyca typu 2 i nowotwory.
Wyniki najnowszych badań nad chorobą Alzheimera budzą nadzieję: może już w przeciągu najbliższych 6-8 lat opracowana zostanie szczepionka, pomagająca w znaczny sposób dotkniętym tą chorobą.
Pierwszy lek, które skutecznie spowolnić proces starzenia się powinien być dostępny w ciągu najbliższej dekady, twierdzą australijscy naukowcy. Być może przy jego pomocy będzie można wkrótce przedłużyć ludzkie życie do 150 lat.
Naukowcy z kanadyjskiego Szpitala Świętego Michała odkryli, że ludzie, którzy mówią więcej niż jednym językiem, mają dwa razy tyle uszkodzeń mózgu niż osoby posługujące się jednym językiem nim notuje się u nich objawy choroby Alzheimera. Jest to pierwszy fizyczny dowód na to, że dwujęzyczność opóźnia chorobę.
Międzynarodowy zespół naukowców ujawnił nowe informacje wskazujące na powiązanie zdrowego starzenia się z chorobami neurozwyrodnieniowymi, w tym z chorobą Alzheimera.
Nowe badania łączą niedobór witaminy B12 z kurczeniem się mózgu i problemami z pamięcią u osób starszych.
Choroba Alzheimera to przewlekła, postępująca i degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, stanowiąca najczęstszą przyczynę występowania otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Eksperci szacują, iż w Polsce cierpi na nią 250 tysięcy osób, a 150 tysięcy jest niezdiagnozowanych. Według specjalistów problemu nie można już ignorować - konieczne jest opracowanie Narodowego Planu Alzheimerowskiego.
21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Twarze demencji". Materiały i przedsięwzięcia Alzheimer's Disease International oraz innych organizacji zajmujących się walką z chorobą na całym świecie koncentrują się w tym roku się na wielu problemach związanych z rozmaitymi „twarzami demencji".
Interwencje we wczesnym stadium choroby Alzheimera mogłyby być skuteczniejsze, jeżeli podejmowane byłyby jeszcze wcześniej - według nowego raportu na temat tego schorzenia, opublikowanego przez Alzheimer's Disease International (ADI), międzynarodową federację 76 towarzystw alzheimerowskich z całego świata, która pełni funkcję sprawozdawcy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Niedawno opracowana i wdrożona forma insuliny (lek przyjmowany wziewnie) jest polecana nie tylko pacjentom z cukrzycą, może bowiem przydać korzyści także osobom z chorobą Alzheimera.
Wprawdzie każdy przypadek choroby jest inny i każda sytuacja rodzinna chorego odmienna, można jednak znaleźć wspólne elementy tak, aby móc znaleźć gotowe rozwiązania i rady. Prezentujemy wskazówki, obserwacje i porady, oparte na doświadczeniach wielu profesjonalnych opiekunów, którzy na co dzień pracują z chorymi w różnych stadiach chorób otępiennych - w tym choroby Alzheimera.